Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kilo Verdiren Haplar
Diyetkolik Diyetisyenim 11.09.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kilo Verdiren Haplar

Kilo verdiren haplar sağlıklı kilo vermeyi sağlar mı?

Dünyanın hemen her yerinde, kilo problemi yaşayan kişiler hızlı kilo verebilmek adına birçok yönteme başvuruyor. En çok denenen yöntemlerden biri de kilo verdiren haplar. Ancak, bu tip ilaçların etkisi kadar güvenilirliği de aynı derecede önemli. Zira fazla kilo ne kadar sağlıksız bir durumsa, hızlı ve bilinçsiz verilen kilo da bir o kadar sağlığı tehdit ediyor. Burada önemli olanın, kiloyu kontrollü bir şekilde vermek ve ulaşılan kiloyu koruyabilmek olduğunun unutmamalısın.

Sağlıklı kilo vermek için, sağlıklı besinler tüketmen ve kendini aç bırakmayacak diyetler uygulaman gerekir. Öte yandan, sporu da hayatının bir parçası haline getirmelisin. Ancak bu şekilde zinde, fit ve mutlu bir bedene sahip olabilirsin.

Kilo Verdiren Haplar Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sadece insanların kilo verme arzularını fırsata çevirmekten başka bir amacı olmayan firmaların ürettiği, niteliksiz ve hatta yan etkilere sahip olan sözde kilo verdiren haplar bilinçsizce kullanılmamalıdır. Kalori yakmak, iştah kesmek ya da metabolizmayı hızlandırmak üzere tasarlanan bu haplar, kesinlikle iyice incelenmeden alınmamalı ve kısa sürede kilo kaybettirme vaadiyle piyasaya sürülmüş her ilaca rağbet gösterilmemelidir. Özellikle de Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ilaçlar kullanılmamalı; bu tip ilaçların doktor tavsiyesi olmadan ya da önerilen dozun üzerinde kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında, şifa değil ölüm getireceği unutulmamalıdır.

Kilo Verdiren Haplar Kalıcı Zayıflık Sağlar Mı?

Kesin olan şudur ki, kısa sürede verilen her kilo yine kısa sürede -hem de katlanarak- geri alınır. Mevsimsel zayıflama yöntemleri ile tatilde bikini giymen belki mümkün olabilir; ancak kış mevsimi geldiğinde geçen yıl giydiğin pantolonun muhtemelen dar gelecektir. Amacın belli bir dönemi formda geçirmek değil, sağlıklı ve fit bir vücuda bir ömür sahip olmak olmalıdır. Öncelikli hedefin ise kilo vermek değil, incelmek olmalıdır. İştah kesen haplar (diğer adıyla kilo verdiren haplar) yardımıyla ağır diyetler yaparak kısa sürede kilo verebilirsin; ancak bu şekilde yağ yerine kas kaybedersin ve vücut direncin azalır. İhtiyacı olan enerjiyi karşılayamayan vücudun, bir süre sonra eskisinden daha hassas ve yiyeceklere karşı koyamaz hale gelecek, kilo alman kaçınılmaz son olacaktır. Bununla birlikte vücudunda oluşacak sarkmalara ve selülitlere de merhaba demen gerekecektir. Kas yerine yağ kaybeden bir vücut ise incelir, sıkılaşır ve toparlanır. Bunun sağlamanın yolu ise, uzun soluklu ve sağlıklı bir diyet programı uygulamak, düzenli egzersiz yapmak ve biraz sabırdan geçer.

Doktor ve diyetisyen kontrolündeki diyet listesi ile kilo vermek, seni ağır ama emin adımlarla hedefine ulaştırır ve kalıcı bir sonuç sağlar.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir