Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Şimal Deniz 14.08.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Migrene ne iyi gelir? Migren ağrısını azaltacak beslenme önerileri

Eğer migren ağrılarıyla başınız dertteyse ve “Migren ağrısına ne iyi gelir?”in cevabını arıyorsanız sizin için sıraladığımız migren ağrısına yönelik beslenme önerilerimizi uygulamayı deneyin.

Migrene ne iyi gelir? Migren ağrısını azaltacak beslenme önerileri

“Migrene ne iyi gelir?” sorusunun cevabını merak eden çok fazla kişi olduğunu biliyoruz. Çünkü günlük hayatın yoğunluğu, iş yaşamının stresi ve kaotik şehir hayatı migreni en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline getirdi.

Elbette her baş ağrısı migren değil. Üstelik baş ağrısının pek çok çeşidi olduğu gibi migrenin de çeşitleri bulunuyor. Baştan uyaralım: Eğer migreniniz olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora başvurmak. Aşağıda sayacağımız öneriler her migren tipinde işe yaramadığı gibi, tek başına beslenme önerileriyle migreni ortadan kaldırmak da ne yazık ki mümkün değil.

Migren ağrısı çekenlerin edinmeleri gereken beslenme alışkanlıkları

migren agrisina ne iyi gelir

Migren ağrısı çekenlere vereceğimiz ilk tavsiye içinde tiramin proteininin bulunduğu besinlere diyetinizde az yer vermeniz olacak. Tiramin özellikle fermente edilmiş gıdalarda bulunuyor ve uzun süre bekleyen besinlerde proteinin yıkımı ile oluşuyor. Yani proteinli besinler ne kadar uzun süre bekletilirlerse tiramin içerikleri de bir o kadar yükseliyor. Tiraminin migren ağrısına yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir araştırma henüz olmasa da, migren atakları geçiren birçok kişi tiramin içeren besinleri daha az tükettiğinde baş ağrılarında azalma olduğunu söylüyor.

Fazla miktarda kafein alımının migren ağrılarını tetiklediği de artık bilinen bir gerçek. Bu yüzden çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri olabildiğince sınırlandırmalısınız. Bunların dışında şu besinlerden de uzak durmalısınız: çikolata, eski peynirler, süt, mayalı ürünler, kızartmalar, baharatlı besinler, fıstık ve alkol.

Migren ağrısına ne iyi gelir?

migren agrisina neler iyi gelir

Migren ağrılarına neler iyi gelir? Öncelikle her zaman verdiğimiz tavsiyeyi migren ağrısı çekenler için de verelim: Gün içinde bol bol su için. Vücudun ihtiyacı olan suyu vermemek migren ağrılarını tetikliyor. Bu yüzden migren ağrıları çekiyorsanız içtiğiniz su miktarını artırmanız daha da önemli hale geliyor. Rahatlatıcı etkilerinden dolayı gün içinde birkaç fincan melisa, papatya gibi bitki çaylarından da içmeyi tercih edebilirsiniz.

Açlık kan şekerindeki düşmeler migren ağrılarının artmasına sebep oluyor. Dolayısıyla açlık kan şekerinizi dengede tutmak için günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını almanız, dengeli beslenmeniz ve vücudunuzu aç bırakmamanız gerekiyor. Bu noktada ara öğünleri atlamamanız çok önemli.

Migreni olanlar ne yemeli?

migreni olanlar ne yemeli

Magnezyum ve B vitamini açısından zengin olan besinler de migren ağrılarına olumlu etki gösteriyor. Yeşil sebzeler, portakal, kepekli tahıllar, kabak ve brokoli migren ağrılarına iyi gelen besinlerden. Bu yüzden migren diyetinde bu besinlere yer vermek iyi olacaktır. Yine günde iki tatlı kaşığı kadar keten tohumunu beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Karbonhidrat tercihinizi ise basit karbonhidrattan yana değil, kompleks karbonhidratlardan yana kullanmalısınız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Selvihan Hasoğlu

Selvihan Hasoğlu evt benim migrenim var.Ama diyeti olurmu bilemiyorum.stres altinda kalmissam tetikliyo diyet buna nasil engel olabilirki

12.11.2017
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Selvihan Hanım, çok basit bir örnek verebiliriz :) Migren hastası bir kişi migreni tetiklendiği andan sonra eğer peynir yerse migreni daha da ağrılı hale gelir. Ancak bir fincan Türk kahvesi içmek ağrıların dinmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı beslenip, stressiz bir yaşama da merhaba diyebilirse migreni unutabilir bile :) (Tabii ki stressiz bir yaşamın özellikle büyük şehirlerde çok zor olduğunu biliyoruz ancak umudumuz herkesin stresten uzaklaşabilmesi.) Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. 13.09.2018

Benay Yılmaz

Benay Yılmaz Olmaz bence

15.11.2017
Yanıtla
Samet Özen

Samet Özen Bence en iyisi karanlık bir odada uyumak.

15.08.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekSamet Bey merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Evet bazı migren hastalarında karanlık oda en iyi çözüm ancak bazen de ışıktan çok, ses ve koku rahatsız edebiliyor. Gerçekten oldukça zor bir rahatsızlık ancak beslenme, yaşam tarzı ve strese dikkat edildiğinde kötü etkilerini azaltabiliriz :) 13.09.2018

Elis Aslan

Elis Aslan Kahve,elma sirkesi, biber, buz, papatya ve masaj. (seratonin hormonu hızlandırıldığı için masaj sırasında ağrı dindirme özelliği vardır.)

28.08.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba, Çok teşekkürler bu güzel katkılarınız için. Nane yağı da sıklıkla kullanılmakta, peki onu denediniz mi? 13.09.2018

İlgini Çekebilir