Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sevilen Bir Kış Yemeği: Zeytinyağlı Karnabahar
Selva Köfteci 08.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sevilen Bir Kış Yemeği: Zeytinyağlı Karnabahar

Karnabahar içerdiği vitamin ve minerallerle beyin gelişiminde ve sağlığında önemli rol oynar.

Sevilen Bir Kış Yemeği: Zeytinyağlı Karnabahar

Günün yemeği:Zeytinyağlı Karnabahar

Bir kış sebzesi olan kalori/karnabahar">karnabahar içerdiği yüksek miktarda A, C, K ve B vitaminleriyle soğuk havalarda bağışıklık sisteminizi destekler. Yüksek oranda su ve lif içermesi sebebiyle sindirimi kolaydır. Sindirim sistemini düzenler, hazımsızlığı önler, kabızlık giderici özelliği vardır. Lifler aynı zamanda kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya da yardımcı olur.

 

Karnabahar antioksidan içeriğe sahip

Antioksidan açısından zengin bir sebze olan karnabahar  C vitamini ve manganezi bol miktarda içerir. Bu maddeler, kandaki oksijen miktarını artırmak ve metabolizmayı korumak için önemlidir. Daha fazla oksijen kandaki toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca karnabaharda bulunan sülfür bileşeni de toksinleri etkisiz hale getirerek karaciğeri toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

Karnabaharın ayrıca idrar söktürme özelliği de vardır.

 

Beyin gelişiminde önemli

Karnabahar iyi bir kolin kaynağıdır ve kolin, beyin gelişiminde önemli rol oynayan bir tür B vitaminidir.  Gebelik sırasında alınan kolin, öğrenme kabiliyetini geliştirir.

Aynı zamanda iyi bir folik asit kaynağı olan karnabahar, günlük folik asit ihtiyacının %15 ini karşılar.Yaşa bağlı oluşan unutkanlık oranını düşürür ve çocukluk çağında, beyni toksinlere karşı korur.

 

Zeytinyağlı Karnabahar

Karnabahar yemekleri yapılırken zeytinyağı kullanımına dikkat etmek gerekir; çünküzeytinyağının sıcaklıkla beraber bozulmaya başladığı derece, diğer yağlara göre daha düşüktür. Bu nedenle zeytinyağının aslında yemeklere piştikten sonra eklenmesi daha sağlıklıdır. Ayrıca zeytinyağı,içeriğindeki vitaminler ve antioksidan özelliği nedeniyle insan sağlığına daha yararlı olduğu için diğer yağlara kıyasla daha çok tercih edilmelidir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir