Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Gökçegül Er 05.07.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tatlandırıcı Nedir?

Şeker yerine kullanılabilen, şekerle aynı tadı veren, düşük enerjili ve/veya enerji içermeyen ürünlerdir.

Bitkiler ve şekerin kendisinden elde edilebilir veya yapay olarak da üretilebilen tatlandırıcılar, enerji içeren ve enerji içermeyen olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  1. Enerji içeren tatlandırıcılar; Fruktoz, mısır şurubu, maltoz, malto dekstrin, şeker alkolleri
  2. Enerji içermeyen tatlandırıcılar; Sakkarin, aspartam, asesulfam-K, siklamat, alitam ve sukraloz

Tatlandırıcı İle İlgili Merak Edilenler

Fruktoz enerji içerir mi? Fruktoz diyabet hastaları tarafından kullanılmalı mı?

  • Fruktoz bir karbonhidrattır ve aynı sofra şekeri gibi gramında 4 kalori içerir. Ancak tatlılık derecesi yüksektir bu nedenle kullanılan miktarı düşüktür. Fazla fruktoz tüketimi kan kolesterolünü yükseltir. Bu nedenle kalp damar hastalığı riskini artırır. Diyabetik diyette ve obez kişilerde tatlandırıcı olarak fruktozun, herhangi bir üstünlüğü yoktur. Bu nedenle özellikle diyabetik bireylerin diyet ürün olarak satılan ürünlerin etiket bilgilerini okuması gereklidir.

Tatlandırıcı Kullanım Dozu Ne Olmalıdır?

Aspartam

50 mg/kg/gün aspartamın toksik bir etki yaratmadığı bildirilmiştir. 70 kg bir birey günde 3,5 gram aspartam kullanabilir. Sağlıklı yetişkinler, 2 yaşından büyük çocuklar, gebe ve emziren kadınlar ve diyabetli hastalar için aspartamın sağlıklı ve emin olduğu, rahatlıkla kullanılabileceği, FDA tarafından belirtilmiştir. Canderal ticari adıyla piyasadadır.

Asesulfam K

Maksimum kullanım dozu 15 mg/kg/gün olarak belirlenmiştir. Gebelik döneminde kullanımının güvenilir olduğu belirtilmiştir. Potasyumdan kısıtlı diyetlerde veya sulfa–antibiyotiklere bağlı alerjisi olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Sakkarin

Sakarinin günlük kullanılabilir alımını 2,5 mg/kg olarak sınırlamıştır. Gebelikte kullanımından kaçınılmalıdır. Ağızda metalik ve acı bir tat bırakır. Diyabet hastalarında ve fazla kilolu kişilerde ağırlık kontrolü ve şeker kontrolünde sakarin kullanılabilir. En çok bilinen ticari halleri Dulcaryl ve Takita’dır.

Siklamat

Maksimum kullanım dozu 11 mg/kg/gün’dür. Sakkarin ve siklamat genellikle beraber kullanılır.

Sukraloz

FDA tarafından onaylanmıştır. İnsulin seviyelerini etkilemez. Maksimum dozu 5mg/kg/gün’dür. Diyabetliler ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için uygundur. Splenda ticari adıyla piyasadadır.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir