Diyetkolik Diyetisyenim 08.05.2017    1 dakikada okunur
0

Antioksidanlar Sahnede: Yenilenmenin Doğal Yolu

Dilimizden düşürmediğimiz antioksidanın iyi bir şey olduğunu biliyor, ancak tam olarak tanımlayamıyorsan bu satırlar senin için.

Sözlük anlamıyla; antioksidanlar, yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddelerdir. Canlılarda, kimyasal süreçler özellikle oksitlenme ve serbest radikallerin oluşmasına neden olur.

Serbest radikaller? 

Antioksidanlar denilince aslında akla ilk serbest radikaller gelir. Serbest radikaller, vücuttaki hücrelere zarar veren yapılardır. Sigara içmek, gereğinden fazla yemek yemek gibi durumlarda vücuda serbest radikal girişi artar. Eğer antioksidandan zengin besinler tüketirsen serbest radikallerin, DNA başta olmak üzere birçok hücreye verdiği zararı indirmiş olursun.

Bunun yanı sıra birçok bitkide antioksidana benzeyen bileşenler bulunur ve bunlar çok fazladır. Hala araştırma safhasında olsa da domatesteki likopenin de bu sınıfa dahil olduğu bilinir.

Antioksidanların hastalıklardaki rolü

Özellikle kanser türlerinde antioksidanların etkisi gözle görülse de tam olarak kanıtlanmış değil. Ancak prostat kanseri, meme kanseri gibi hastalıklarda antioksidanların yararlı olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip besinlerin alınmasında fayda olduğu belirtiliyor.

Antioksidandan zengin besinler tüketirsen metabolizmanı sürekli yenilemiş ve ayakta tutmuş olursun. Özellikle orman meyveleri, havuç, domates, greyfurt, yeşil çay, ıspanak, brokoli ve karalahana gibi alternatifler yüksek miktarda antioksidanla sağlığına katkı sağlar.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir