Ödeme Neden Olan Besinler

Diyet 19.01.2018

Bu besinlere dikkat et, ödem senden uzak olsun
 

Ödemin ne olduğunu ve nasıl yok edilebileceğini maddeler halinde bir önceki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise ödeme neden olan besinlere yer veriyoruz.

İşte vücutta ödem oluşumuna neden olan bazı önemli besinler:

Basit karbonhidrat kaynakları

İşlenmiş gıdalar, paketli ürünler ve şeker içeren besinlerin birçoğu yüksek sodyum içeriğine sahiptir. Tüm bu basit karbonhidratlar, hücrelerde sodyum tutulmasına, dolayısıyla ödeme sebep olur. Bundan kaçmanın tek yolu ise kaliteli karbonhidrat kaynaklarına yönelmektir.

Yüksek miktarda kafein

Çok fazla kafein alımı diüretik, yani idrar söktürücü etkiye yol açar. Aynı zamanda sodyum emilimini sınırlar. Bu sebeple, günlük güvenli kafein alımı miktarının aşılmaması önemlidir. Günlük güvenlik kafein alım miktarının üst sınırı 400 miligramdır. Unutulmamalı ki, kafein sadece kahvenin içinde bulunmaz; çay, dondurma, çikolata gibi birçok başka besinin içinde de kafein bulunur.

Turşu ve konserve ürünler

Besinleri uzun süre saklamak ve lezzetli tatlar elde etmek için kullanılan bu yöntemde kullanılan ana madde tuzdur. Turşu ve konserveler, içeriklerindeki yüksek tuz nedeniyle vücutta su tutulmasına neden olurlar.

Alkol

Alkol vücudun su tutma kapasitesini artırır. Alkol alınan günün ardından sürekli susuzluk hissedilmesinin nedeni de budur. Bu yüzden alkol aldıktan sonraki gün bol miktarda su içilmeli.

Yüksek tuz oranına sahip diğer besinler

Zeytin, peynir, cipsler, tuzlu çubuk krakerler, hazır soslar, sucuk gibi fermente gıdalar, kavrulmuş tuzlu kuruyemişler, hazır çorba ve kek gibi besinler de yüksek oranda tuz içermeleri sebebiyle vücutta ödem oluşmasına yol açarlar.

Ödem attırma özelliği olan kür önerilerimiz ise bir sonraki yazıda, bizi takipte kalın!

YORUMLAR