Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Demir Minerali Neden Önemlidir?
Gülhan Koca 22.07.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Demir Minerali Neden Önemlidir?

Demir eksikliği halk arasında kansızlık olarak bilinen anemiye yol açar.

Toplumumuzda eksikliği en çok görülen besin öğelerinden biri demir mineralidir. Özellikle kadınlarda hamilelik ve regl dönemlerinde (hamile veya emziren kadınların demir ihtiyacı erkeklere oranla 2 kat daha fazladır) demir yetersizliği çok sık görülür.Demirden zengin olan besinleri tüketmeyen çocuklarda da demir yetersizliği oluşma riski vardır.

Vücudun hemoglobin adı verilen kan proteinini yapmak için yeterli demire gereksinimi vardır. Hemoglobin olmadan kırmızı kan hücrelerinin oksijeni akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşımaları mümkün değildir.

Demir Eksikliği Anemisi

Aneminin en yaygın sebebi demir yetersizliğidir.Demir olmadan hemoglobin üretilemeyeceği için, kırmızı kan hücreleri küçük ve soluk olur. Bunun sonucunda kan yoluyla hücrelere yeterince oksijen gidemediğinden, vücut gerekli olan enerjiyi de üretemez.Demir yetersizliğine bağlı olarak bireyde yorgunluk, halsizlik, solgun bir görünüm, üşüme hissi gibi semptomlar görülür.

Günlük Demir İhtiyacı Ne Kadardır?

Alınması tavsiye edilen demir miktarı, 19 yaş sonrası erkeklerde ve postmenopoz dönemindeki kadınlarda günlük 8 mg’dır. 19-50 yaş arası kadınlarda bu miktar günlük 18 mg iken, hamilelikte ise günde 27 mg’a çıkar.

Vücutta Demir Emilimi

Demir besinler aracılığıyla alınabilir, fakat gün içinde alınan 10-20 mg demirin vücutta yalnızca 2 mg’ ının emilimi gerçekleşir. Bu nedenle, demir içeriği yüksek olan besinlerden oluşan, dengeli bir beslenme programı uygulanması gerekir. Bazı besinler (çay, kahve, süt, soya proteini gibi) demir emilimini engellediği için, demirden zengin besinlerle beraber tüketilmemelidir. Yüksek oranda C vitamini içeren kalori/ portakal-suyu">portakal suyu, domates ve yaban mersini gibi besinler ise demir emilimine yardımcı olur.

Demir içeren besinler, demir döküm tencere veya tavalarda pişirilmelidir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Gülhan Koca

Gülhan Koca Rica ederim..

22.07.2014
Yanıtla
Güneş Banu  Kocatepe

Güneş Banu Kocatepe Sonunda demir dosyası geldi, teşekkürler.Yıllardır anemi sorunu yaşıyorum ve demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatıyor. diye düşünüyorum..Not; Diyetisyen değilim

22.07.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir