Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Dereotu ve Kilo Verme Sürecine Etkisi
ayse acar 16.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Dereotu ve Kilo Verme Sürecine Etkisi

Dereotu;kilo verme sürecini etkileyen ve bu dönemde kullanılması sıklıkla önerilen bir bitkidir.

Dereotu ve Kilo Verme Sürecine Etkisi

Dereotu Kilo Verme Sürecinde Ne Kadar Etkili

 


Dereotu, kilo verme sürecini etkileyen ve bu dönemde kullanılması sıklıkla önerilen bir bitkidir.

Dereotu, maydonozgiller ailesinden ve koyu yeşil ipliğimsi yaprakları olan kokulu bir bitkidir. Nemli toprakları sever ve çoğunlukla sonbaharda toplanır.
Tat ve aroma vermesi için kalori/salata">salata ve yemeklerde kullanılır.
Özellikle Türk mutfağında önemli bir yeri olan tarhana çorbası ve cacık bu yemeklerin başında gelir.
Dereotu ayrıca sağlığa da oldukça yararlı bir bitkidir; sindirimi kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir, uykuyu düzenler, sinir zafiyetini giderir.

Aynı zamanda çocuklarda oluşan kolik ağrılarına iyi gelir ve anne sütünü çoğaltır. Ancak hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir, aybaşı kanamalarını artırdığı gibi gebelerde düşüğe neden olabilir.

Tüm bu faydaların yanında dereotunun önemli bir diğer özelliği de kilo verme süreci ve tiroid hormonları üzerindeki olumlu etkisidir. Dereotu tiroid nodüllerinin ufalmasını sağlar, ayrıca tiroid üzerindeki dengeleyici etkisi ile hipotiroid (tiroidin yavaş çalışması) veya hipertiroid (tiroidin hızlı çalışması) üzerinde olumlu etki gösterir. Kilo durumu tiroid ile bağlantılı olabildiğinden, tüm bunlara bağlı olarak dereotu kilo kontrolünde de oldukça etkilidir.

Aynı zamanda ödem sökücü özelliğiyle vücuttaki fazla suyun atılmasını da sağlar. Antiseptik özelliği ile ishalin tedavisine yardımcı olur, diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi">kalsiyum yönünden oldukça zengindir ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Dereotu kilo verme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırarak ödem atmayı sağlar ve kilo verme süreci çok daha rahat geçer.

Ayrıca lif içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır.

Sağlıklı ve fit günler...

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Ayse Acar

Ayse Acar merhaba Dereotunu çok iyi çiğneyerek tüketmenizi ve mutlaka sıvı ihtiyacınızı karşılayarak beslenmenizi tamamlamanızı tavsiye ederim.Dereotunu belirttiğim gibi bir avuç şeklinde ana öğünden yarım saat önce tüketebilirsiniz. geçmiş olsun...

27.04.2014
Yanıtla
Aylin Atceken

Aylin Atceken ben hem fap hastasıyım hemde iç guatır hastasıyım . benim ileostamim vardı aralıkta barsağım içeri çekildi ben ameliyata girerken 64 kiloydum ama şimdi ise 74 kg mım şu anda diet yapıyorum kilo veremiyorum acaba guatr ram tembel dereotu yersem kilo vermemde faydası olurmu . şimdiden teşekkür ederim..

26.04.2014
Yanıtla
Ayse Acar

Ayse Acar 1 avuç kadar her ana öğün yarım saat öncesi

17.04.2014
Yanıtla
Demet Parlak

Demet Parlak günde ne kadar tüketmek uygun olur

17.04.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir