Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetiniz Bir Dilim Pastayla Bozulmaz
Diğdem Akça 18.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Diyetiniz Bir Dilim Pastayla Bozulmaz

Pazartesi sabahı heyecanla başlanan diyet, küçük bir dilim pastaya hayır diyemeyerek bozulur mu? Sonrasında “zaten bozuldu bu diyet” hissiyle daha da kötü besinler tüketilir mi? Ardından büyük bir pişmanlıkla, bir sonraki pazartesi için büyük sözler verilir mi?

Diyetiniz Bir Dilim Pastayla Bozulmaz

Diyeti katı kuralları olan ve uygulaması zor bir beslenme şekli olarak algılanmak yerine, düzenli ve yeterli miktarda besin tüketimini gerektiren bir alışkanlık ve yaşam biçimi olarak kabul etmek gerekir. Size uygun diyeti, sağlığınızı korumak için uzun vadede sürdürmelisiniz. Uzun vadede diyet yapmak elbette katı bir listeyi her gün uygulamak anlamına gelmiyor. Diyetinize uygun olmayan yiyecekler tükettiğinizde, “diyetim bozuldu” algısına girmemelisiniz.

Diyeti Bozmak

Diyetin en çok bozulduğu zamanlar, akşam ve gece öğünleridir. Örneğin diyet planınızdaki akşam yemeğiniz bir kepçe çorba, bir porsiyon yumurtalı ıspanak yemeği, yarım kâse kalori/yogurt-tam-yagli">yoğurt ve bir dilim ekmekten oluşurken; siz bir bardak sütlü kahve, bir ince dilim meyveli pasta, üç kaşık kısır ve bol miktarda yeşillik yediniz.Bu durumda diyeti zaten bozduğunuzu düşünerek daha da fazla besin tüketmeye eğilim gösterebilir ve daha büyük bir yanlışa sürüklenebilirsiniz. Diyeti bozmak, çoğu zaman nefsinize hâkim olamamaktan kaynaklanır. Daha sonra tüketiminde aşırıya kaçtığınız besinlerin miktarını dengeleyerek haftayı kurtarabilirsiniz.

Diyette Dengeyi Sağlamak Çok Kolay!

"Diyetim zaten bozuldu” diyerek sağlıksız beslenmeye devam etmek yerine, diyetinizi sürdürmek için çözümler bulabilirsiniz. Örneğin, her ikisi de süt grubundan besinler olan sütlü kahve ve yoğurt birbirine denk sayılabilir. Tükettiğiniz bir ince dilim pasta, bir dilim ekmek ve bir meyveye karşılık gelebilir. Bu durumda öğününüzdeki bir dilim ekmek hakkınızı doldurmuş olur ve bir meyveyi de bir sonraki gün eksilterek dengeyi sağlayabilirsiniz. Üç kaşık kısır ise bir kepçe çorba gibi, tüketeceğiniz bir dilim ekmeğe eşdeğerdir. Yani yediğiniz kısırı çorba yerine; beraberinde tükettiğiniz bol miktardaki yeşilliği ise ıspanak yemeği yerine sayabilirsiniz. Ancak; protein kaynağı olan yumurtayı tüketmemiş olmak günlük karbonhidrat, protein ve yağ dengenizi bozacağından, ara öğününüzde yumurta veya ona karşılık gelen besinlerden birini tüketebilirsiniz. Bu durumda aslında diyetinizi bozmuş sayılmazsınız.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir