Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 27.05.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Hayat tarzı, zayıflama konusunda en etkili faktörlerden biridir.

Sağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirmek, kilo kontrolünü kalıcı olarak sağlamaya yardımcı olur. Hayat tarzını ve beslenmeye olan yaklaşımını değiştirerek, sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve ideal kilonu uzun vadede koruyabilirsin.

En İyi Zayıflama Programları

Mevcut ağırlığını korumak için ne kadar kalori alman gerektiğini kişisel özelliklerine göre, bir uzman eşliğinde belirlemelisin. Bu miktar, hareketsiz ve orta yaşlı bir kadın için günlük 1600 kaloriden, aktif genç bir erkek için günde 3000 kaloriye kadar değişebilir. Bunun yanı sıra, gün içindeki kalori alımını dengelemek için fiziksel etkinliğini de artırmalısın. Ancak, sadece kalori kontrolüne odaklanmanın doğru olmadığını unutmamalı, aldığın besin ögelerinin de dengeli miktarlarda olmasına özen göstermelisin.

Yanlış Bir Hayat Tarzının Zayıflama Konusundaki Engelleri

Zayıflama programına önce hayatını yeniden değerlendirerek ve zayıflamanı engelleyebilecek alışkanlıklarının farkına vararak başlamalısın:

  • Öğün atlama: Öğün atlamak açlığını artırmakla kalmaz, bir sonraki öğününde aşırı tüketim yapmana da neden olabilir.
  • Dışarıda yerken sağlıksız besinlere yönelme: Dışarıda yerken de sağlıklı seçimler yapabilirsin. Örneğin kızartma yerine ızgara yemekler tercih edebilir, tatlıya hayır diyebilir veya pasta yerine bir kâse çilek alabilirsin. Salatalarına ekstra sos ilave etmeden ve sağlıklı ekmek tercihlerinde bulunarak beslenmene özen gösterebilirsin.
  • Evde sağlıksız yiyecekler bulundurma: Tüm abur cuburları ortadan kaldır ve atıştırmak için sağlıklı seçenekler listesi hazırla: Meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri. Gazlı ve şekerli içecekler ile bazı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak, aldığın kaloriyi azaltmak için büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  • Büyük porsiyonları tercih etme: Öğünlerindeki porsiyonları küçültmek kilo kontrolünde önemli bir rol oynar.

Sağlıklı ve Besleyici Besinleri Tercih Et

Zayıflama programının başarılı olup olmaması yaptığın besin seçimlerine de bağlıdır:

  • Meyve ve Sebzeler: Düşük kalorili ve besleyici meyve ve sebzeler seni tok tutar.
  • Tam tahıllar: Tükettiğin tahılların en azından yarısı lif açısından zengin tam tahıllardan gelmelidir.
  • Az yağlı süt ürünleri: Bu ürünler vücudun için gerekli yeterli kalsiyumu almanı ve tok kalmanı sağlar.
  • Yağsız et, tavuk ve balık:  Fırında, ızgarada ya da kavurma olarak pişirilmiş yağsız et, tavuk veya balık ihtiyacın olan proteini karşılar. Protein açlığı diğer tüm besin gruplarından daha fazla yatıştıran bir besin ögesidir.

Hayat tarzı değiştirerek zayıflamanın biraz zaman alabileceğini ve sağlıklı kilo vermenin haftada yarım kilo veya bir kilo olduğunu unutma. Öte yandan, bu şekilde zayıflamak zaman alsa da, beslenme tarzını değiştirdiğin ve sağlıklı alışkanlıklar kazandığın için verdiğin kiloların geri gelmeyeceğini gözlemleyebilirsin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir