Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Ana Yemek Tercihi Ne Olmalı?
Diyetkolik Diyetisyenim 07.10.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Ana Yemek Tercihi Ne Olmalı?

Yoğun iş temposuna bağlı olarak, özellikle çalışan kesim tarafından sıkça tercih edilen hazır ve hızlı gıda tüketimi gibi, çalışmayan kesimde görülen zamanın verimli kullanılmamasından kaynaklanan düzensiz öğün saatleri ya da öğün atlanması da ana öğün tercihini ve zamanını olumsuz etkilemekte, yanlış seçimlere sebep olmaktadır.

Ana Yemek Tercihi Ne Olmalı?

Öğle ve Akşam Öğünlerinde Sağlıklı Ana Yemek Seçimi Nasıl Yapılır?

Gerek yemekhanede gerek dışarıda yenen öğlen yemekleri, bazen olumsuz koşullar içerse de sağlıklı seçim yapmaya tümüyle engel değildir. Yemekhanelerdeki çorba, pilav, kalori/makarna"> makarna, kuru baklagil veya patatesten en az birinin sıkça yer aldığı karbonhidrat ağırlıklı ve yağlı menüler, yanında yer alan beyaz ekmeğe ya da yemekhane olmadığı için dışarıdan sağlanabilecek kısıtlı sağlıklı seçeneğe rağmen iyi bir öğün oluşturabiliriz.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Ana yemek tercihi yağ içeriği düşük ancak, doyurucu ve besleyici özelliği yüksek yemeklerden yana kullanılmalıdır.

Peynirli, tavuklu, ton balıklı, hindili ya da baklagilli bir salata tek başına ana yemeğin yerini tutabilir. Ancak salataların az kalori içeren, sağlıklı birer seçim oldukları yönündeki yaygın kanının; salatanın içeriği ve üzerine dökülen sosa bağlı olarak her zaman doğru olmayacağı unutulmamalıdır.

Tabldot menüde yer alan sulu yemeğin suyu mümkün olduğunca süzdürülmeli ya da tüketilmemelidir.

Pilav-makarna ve çorbanın tabldot yemeklerde birlikte bulunması, o öğüne ekmek de eklendiğinde yüksek miktarda karbonhidrat alımına sebep olacaktır. Bunun için ana yemek seçimi makarna-pilav ve çorbadan sadece birinden yana kullanılmalı ve yanında yoğurt ve/veya diyet salata tüketilmelidir.

Ev hanımları için de aynı hususlar geçerli olmakla beraber; dikkat edilmesi gereken çok önemli bir diğer nokta öğün düzenidir.

Kilo kontrolünde amaç sadece zayıflamak olmamalı; tüketilen besinlerin sağlıklı ve dengeli olmasına da dikkat edilmelidir. Bu anlamda zamanınızın kısıtlı olduğu durumlarda geçiştirilecek bir öğünün, zararlı atıştırmalıklar yerine, yanında bir ayran ile peynirli kepekli bir sandviç veya tosttan oluşması da en iyi yiyecek alternatiflerden biri olacaktır.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir