Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
İlaç Niyetine Ceviz
Esra Işıkdemir 12.12.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

İlaç Niyetine Ceviz

Akdeniz diyetinde önemli bir yer tutan ceviz, tarih boyunca ilaç olarak kullanılmıştır.

İlaç Niyetine Ceviz

Ceviz, beyin bezesi tarafından salgılanan ve oldukça kuvvetli bir antioksidan olan melatonin hormonunun, vücut için kullanıma hazır formunu içerir. Melatonin, uyku düzensizliği olan veya gece çalışan kişilerde ortaya çıkabilecek uyku sorunlarını ortadan kaldırmada etkilidir. Uykuyu düzenleme özelliğinin yanı sıra, cevizin birçok sağlık sorunu üzerinde de olumlu etkisi vardır:

 

Kolesterol: Ceviz %15 oranında tekli doymamış yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle yüksek kolesterol düzeyini düşürür. İçerdiği omega-3 yağ asitleri ise, iyi kolesterol olarak da anılan HDL kolesterolün yükselmesini sağlar. İçerdiği ellagik ve gallik asit, antioksidan özelliğe sahip olduğundan LDL kolesterol üzerinde de iyileştirici etkisi vardır.

 

Hiper tansiyon:Ceviz L-Arginin aminoasidi içerdiğinden, yüksek tansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardır.

 

Damar Tıkanıklığı:Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz; atardamarların içine kolesterol yapışmasını sağlayan proteinlerin miktarını azaltarak, damar tıkanıklığını önler.

 

 

Diyabet:Yapılan çalışmalarda, ceviz tüketenlerde Tip 2 diyabet insidansının daha az olduğu bulunmuştur. Günde 30 gr. ceviz tüketen Tip 2 diyabet hastalarında LDL kolesterol düzeyi

%10 oranında azalır. Aynı zamanda diyabetli bireylerin, glisemik indeksi yüksek besinlerle birlikte yağlı tohum da tüketmelerinin tokluk kan şekeri yanıtını azalttığını gösteren birçok çalışma vardır.

 

Kanser:Ceviz, içerdiği ellagik asit ve antioksidan özelliği sayesinde kanser oluşumunu engeller. Ellagik asit kansere neden olan maddeleri zararsız hale getirerek, büyüyüp çoğalmalarını önler. Ellagik asit içeriği yüksek besinleri tüketenlerin kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır.

 

Alzheimer ve Parkinson:Melatonin kaynağı olan ceviz, sinir sistemine zarar veren Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişimlerini yavaşlatarak, hastalığın daha geç ortaya çıkmasını sağlar.

 

 

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, günlük diyet programınıza cevizi eklemeyi unutmayın. Sağlıklı ve lezzetli bir besin olan cevizi ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir