Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Kilo Aldıran 5 Besin
Tuğçe Altan Bahçe 28.08.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kilo Aldıran 5 Besin

Kilo almak isteyenlere yardımcı olabilecek besinler nelerdir?

Kilo almak için vücudunuzun ihtiyacı olan kaloriyi her gün almanız ve beslenme programınıza uymanız gerekir. Aynı zamanda kilo alma sürecinin uzun vadeli olduğunu unutmamalı, kilo almak için kendinize en az 3 ay süre tanımalısınız. Kilo almak için diyet listesi içerisinde mutlaka yeterli ve dengeli ana ile ara öğünlere yer vermelisiniz. Sağlıklı besinleri yeterli porsiyonlarda tüketmeli, ana öğünlerinizin saatlerini düzenlemeli ve öğün atlamamaya çalışmalısınız. Tek bir besin çeşidine yönelmek yerine bir öğünde farklı besin gruplarını tüketmeyi tercih etmeniz de sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Kilo Aldıran Besinler

İşte dengeli ve sağlıklı bir diyet listesine dâhil ettiğinizde kilo aldıran 5 besin:

Tahin

Yağlı tohumlardan olan susamdan elde edilen tahin, sağlıklı yağ ve enerji içeriğine sahiptir. Her gün kahvaltıda veya ara öğünlerde tam buğday/çavdar ekmeği ile beraber tüketeceğiniz 3 yemek kaşığı tahin- pekmez veya 30 gram tahin helvası, size 250 kalorilik ek enerji sağlar.

Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Kilo almak için sağlıklı beslenme programınızda, meyveler kadar taze sıkılmış meyve sularına da yer vermelisiniz. Meyve suyu tüketimi de kalori alımınızı sağlıklı bir şekilde destekler. 1 adet meyve 60-70 kalori iken, 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu 150 kaloridir ve içerdiği vitamin-mineraller ile kilo almanıza yardım eder.

Kırmızı Et

Kilo almanızı engelleyen nedenlerden biri de B12 vitamini ve demir minerali eksikliği olabilir. Bu durum halsizlik ve yorgunluk hissinizi artırdığı gibi, iştahınızı da azaltır. Sağlıklı beslenmek ve kilo almak için uygulayacağınız diyet listesinde, her gün bir ana öğünde kırmızı et içeren etli sebze yemeklerinden veya ızgara/fırın/buğulama yöntemiyle pişirilmiş etleri ihtiyacınız olan porsiyon ölçüsünde tüketmelisiniz.

Tam Tahıl

Tam tahıl grubu olan besinlerin (tam buğday, çavdar ekmeği, kuru baklagil çeşitleri) beslenme programınızdaki miktarı en az 6 porsiyon olmalıdır. Bunun için ana ve ara öğünlerinizde en az 1 dilim ekmek tüketmelisiniz. Aldığınız kaloriyi artırarak kilo almak için, her hafta ana veya ara öğünleinizrden birine 1 dilim ekmek eklemelisiniz.

Peynir

Peynir çeşitleri içerdiği protein, yağ, vitamin ve mineraller ile sağlıklı beslenmenizi sağlar. Kalori ihtiyacınızı tamamlamak için yağlı peynir çeşitlerini (kaşar, eski kaşar, gravyer, tulum peyniri vb.) tercih edin ve beslenmenizdeki porsiyon ölçüsünü artırın. Bunun için her gün kahvaltıda ve ara öğünlerde en az 2 dilim peynir tüketmelisiniz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir