Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Sağlıklı Kilo Alma Diyeti Nasıl Planlanır?
Diyetkolik Diyetisyenim 14.08.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı Kilo Alma Diyeti Nasıl Planlanır?

Diyetle alınan enerjinin harcanan enerjiden daha az olması durumunda kilo kaybı yaşanmaktadır. Kilo almak için alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması gerekir. Genelde kilo alımının önündeki en büyük engel olan iştah kaybı ise alınması gereken bu miktarın tüketilememesine neden olmaktadır.

Kilo alma diyeti, kilo verme diyetleri kadar talep görmese de kilo almak isteyen kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Sağlıklı Kilo Alma Diyeti Nasıl Olmalı?

Diyet ile alınan enerjinin harcanan enerjiden daha az olması durumunda kilo kaybı yaşanmaktadır. Kilo almak için alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması gerekir. Genelde kilo alımının önündeki en büyük engel olan iştah kaybı ise alınması gereken bu miktarın tüketilememesine neden olmaktadır. Kilo alımının önündeki diğer engeller ise şöyle; hipertiroidi, sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak bakterileri, fazla fiziksel aktivite, kilo alma kaygısı, psikolojik bozukluklar, kanser, tüberküloz, kronik diyare ( ishal). Kilo alma diyeti hazırlanmadan önce atılması gereken en önemli adım kilo kaybının altında yatan nedenin araştırılmasıdır.

Hızlı Kilo Alma Diyeti Sağlıklı Mı?

Kilo alma diyeti uygulamak için kararlı ve sabırlı olmak şarttır. Harcanan enerjiye ek olarak verilecek enerji, kişinin kilo alması için gereken enerjidir. Bu enerjiyi öğünlere bölerek almak ise tüketimi kolaylaştırır ve iştah kayıplarının önüne geçer. İştah kaybının önüne geçmek için yapılması gereken diğer bir nokta ise yenilen besinin kalori yoğunluğunu artırmak olacaktır. Örneğin ara öğünde tüketilecek sütlü bir tatlının üzerine ekstra ceviz eklemek, salataya yağ, peynir, ceviz ilavesi gibi.

Sonuç olarak kilo alma diyeti uygulamadan önce yapılması gereken doktor ve diyetisyen kontrolünden geçerek kilo kaybının altında yatan nedeni tespit etmek, sorunun çözümüne yönelik tedavi uygulamak boşa kürek çekmemek adına yapılması gereken ilk uygulamadır.

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir