Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sağlıklı Cildin Gizli Kahramanı: Mantar
Diyetisyen Sena Tuvanç 28.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı Cildin Gizli Kahramanı: Mantar

Protein hazinesi mantarın bilinmeyen bir özelliği de cilt üzerindeki etkisi… Yüksek D vitamini içeriğiyle mantar, tam anlamıyla bir cilt dostu.

Sağlıklı Cildin Gizli Kahramanı: Mantar

Mantar neredeyse en düşük kalorili sebzelerden biridir ve yaklaşık yüzde doksanı sudan oluşur. Lifli olması nedeniyle tok tutar ve kabızlığa en iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Mantar aynı zamanda içerdiği yüksek D vitamini ve selenyum ile cilt sağlığı için önemli bir etki oluşturur.

Mantar ayrıca etkili bir antioksidandır.  Cilt bakımına katkıda bulunur ve özellikle kuru ciltler için harika bir nemlendirci görevi üstlenebilir. Cildi nemlendirir, akne sorunlarını giderebilir, cilt temizliğini sağlar, ölü hücrelerden ve yağlardan arındırır.

Son derece besleyicidir. Yüksek oranda protein, fosfor ve folik asit içerir. Dokuların yara aldığında hücrelerin kendini kolay tamir etmesine yardım eder. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. İçerdiği yüksek lif miktarıyla kolesterolü düzenlemeye ve dengelemeye yardım eder.

Mantar düşük karbonhidrat, yüksek proteinler, enzimler, vitaminler, mineraller ve lifler içerir. Böylece şeker hastaları için ideal bir besindir. İçinde doğal enzimlerle şeker ve nişastayı parçalayarak hastalara yardımcı olur. Ve sonuç olarak endokrin bezlerinin  işleyişini geliştirir. Ayrıca doğal bir antibiyotiktir ve bu yüzden enfeksiyon eğilimli bünyeye sahip olan diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

Mantar öncelikle meme ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır. Beta-glukan ve konjuge linoleik asit gibi çeşitli polisakkaritler bakımından zengin olan mantarın özellikle meme ve prostat kanseri önlemede etkili olduğu yönünde bazı bilimsel araştırma sonuçları ile de ispat edilmiştir.

Buğdayın, A, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri, demir, diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi">kalsiyum, fosfor, çinko içerdiğini görürüz. Bunun yanında fosfor kadar potasyum açısından da oldukça zengindir. Buğdaydaki çinko saçlara sağlıklı bir görünüm sağlar. Aynı zamanda her hangi bir nedenden kaynaklanan hasarları minimuma indirerek giderebilir. Buğday saç köklerini besler.

Buğday yoğun miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi için faydalıdır. Özellikle bağırsak sağlığı için önemlidir ve bağırsakların hareketlenmesine katkıda bulunur. Böylece kabızlık gibi sorunların oluşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Buğday tüketimi kabızlığı önlediği gibi bağırsak hareketlerini de artırır ve dolayısıyla vücudun temizlenmesini sağlar.

Buğday koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sağlık profesyonelleri, erkekler için 8 gram, kadınlar için ise 6 gram günlük buğday tüketiminin kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu söylemektedir.

Bilgiyi Hayata Geçir: İçerisinde bulundurdukları vitamin ve minerallerle sağlık için faydalı olan buğday ve mantarı, mevsim sebzeleriyle bir araya getirerek sebzeli mantarlı buğday salatasını öğünlerinde tüketebilirsin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir