Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Kilo Almak İstiyorum Diyenler
Diyetkolik Diyetisyenim 08.05.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kilo Almak İstiyorum Diyenler

Bütün kıyafetlerin bol geliyorsa ve mağazalarda bedenine göre kıyafet bulamamaya başladıysan, kilo almak için harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir.

Kilo Almak İstiyorum Diyenler Dünyanın büyük bir bölümünün obeziteyle mücadele ettiği günümüzde, zayıf kişilere çoğunlukla gıptayla bakılıyor. Ancak, aslında aşırı zayıflık da tıpkı obezite gibi büyük bir sağlık sorunu. Çoğu kişiye göre kilo almak oldukça kolayken, özellikle metabolizması hızlı çalışan bireyler için bu büyük bir zorluk oluşturuyor.

Kilo alma konusunda zorluk çekmenin nedenlerinden bazıları;

- Hormonal rahatsızlıklar,
- Bağırsak parazitleri,
- Psikolojik rahatsızlıklar gibi sağlık sorunları olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.
 
Tıbbi nedenler dışında;
- Gün içinde alınan kalorinin harcanan kaloriden daha az olması,
- Düzensiz beslenme,
- Uzun süre aç kalma gibi nedenlerle de kilo almak daha zor bir hale gelebilir.

Tüm bu nedenlerin üstesinden istikrarlı bir şekilde uygulanan, düzenli bir beslenme programı ve biraz da sabır ile gelebilirsin. Sen de "Kilo almak istiyorum" diyenlerdensen, işte işine yarayacak faydalı ipuçları:

1. Öğün atlama. Özellikle de günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamaya özen göster.

2. Karbonhidrat, protein ve yağ alımına dikkat et. Kilo alımında bu gruplar oldukça önemli rol oynadığından, her öğününde dengeli miktarlarda tüketmeye özen göster.

3. Yemeklerin yanında veya öncesinde içecek tüketme. Yemek sırasında ya da önce su içmek, iştahını bastıracağı için kilo almanı engeller.

4. Ara öğünlerinde kuruyemiş tüket. Kuruyemişler kalori değeri yüksek gıdalar olduğundan, ara öğünlerde badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişleri tercih edebilirsin.

5. Baharatlar iştah açar. Baharat kullanmanı engelleyecek bir rahatsızlığın yoksa baharatlı yemekler yemek kilo almanda yardımcı olur.

6. Sigara kullanmamaya özen göster. Sigara sağlığa verdiği pek çok zararın yanında, iştahını tıkayarak kilo almanı da engelleyebilir.

7. Egzersiz yap. Sağlıklı bir kas yapısına sahip olduğunda kilo almak kolaylaşır.

8. Çay - kahve gibi içeceklerin tüketimini sınırlandır. İştahını sana daha faydalı olacak kalori kaynaklarına sakla.

Bu maddeleri dikkate almak kilo almanı kolaylaştıracaktır.

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir