Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kilo Veremiyorum
Diyetkolik Diyetisyenim 08.05.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Kilo Veremiyorum

Kilo verebilmek için öncelikle motivasyonunu korumalı ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmalısın.

Kilo Veremiyorum

Neden Kilo Veremiyorum?

Vücudumuzda her şeyi kontrol eden organ beynimizdir. Ona nasıl sinyaller gönderirsek, o da o şekilde hareket eder. İşte bu nedenle “kilo veremiyorum” demeyi bırakmalı ve bu konuda kendine güvenmelisin. Sonrasında her şeyin daha kolay ilerlediğini göreceksin.

Kilo Vermek İçin Öneriler

İşte kilo vermeyi kolaylaştıran diyetisyen/">diyetisyen önerileri:

  • Psikolojik olarak rahatlamak için, olumsuz düşünceleri kafandan at. “Kilo veremiyorum” diyerek motivasyonunun bozulmasına izin verme.
  • Bir uzmana başvurarak sana uygun olan diyet listesini uygula. Herkesin metabolizmasının farklı çalıştığını ve diyet listenin senin biyolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarına göre oluşturulması gerektiğini unutma.
  • Günlük hareket düzeyin kilo vermek için etkili olan en önemli faktörlerdendir. Eğer gün içinde hareketsiz kalıyorsan, aktivite düzeyini artırmaya çalışmalısın. Bu aktiviteler günlük işlerin arasında yapabileceğin, hatta belki de yaptığın aktiviteler bile olabilir. Örneğin ev hanımları her zaman yaptıkları işleri, yani ev temizliğini egzersiz hareketi olarak yapabilir. Bu şekilde, her gün fazladan yakacağın 100 kalori ile bir yılda 5 kilo verebilirsin. Bunun için her gün 1,5 km yürüyüş veya 10 dakika yavaş tempolu koşu ya da 30 dakika ev temizliği yapabilirsin.
  • Kilo vermek için acelen olmadığını unutma. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermelisin. Hızlı kilo kaybı sana hem psikolojik hem de bedensel olarak zarar verir. Ayrıca çabuk verilen kilonun en kısa zamanda geri alındığını unutma.
  • Yemeğini yemeden önce hissetmek için birkaç saniyeni ayır ve kokladıktan sonra yemeğe başla. Beynin tokluk hissini algılama süresi 20 dakika olduğu için, yemeğini bu süreye yayarak tüketmelisin.
  • Lif içeriği yüksek olan yiyecekler tüketmeye çalış. Özellikle sebze çorbaları, tokluk hissinin daha çabuk oluşmasını sağlar. Ancak hazır çorbalar tüketmemeye özen göster.
  • Bulunduğun ortamlarda kendine en uygun ve düşük kalorili olan yiyecekleri seç.
  • Egzersiz hareketlerini hayatının bir parçası haline getir. Hiçbir şey yapmasan bile, gideceğin yerler yürüme mesafesinde ise yürüyüş yapabilirsin.
  • Yeşil çay, içeriğinde bulunan “kateşin” ile hem metabolizmayı hızlandırır, hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Boş zamanlarında atıştırmak yerine sakız çiğnemeyi dene. Bu, atıştırma hissinin ortadan kalkmasını ve daha az kalori almanı sağlayacaktır.

“Kilo veremiyorum” cümlesini aklından çıkar. Bu tavsiyelere uyarsan, kilo vermenin kolaylaştığını göreceksin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

D. U.

D. U. sakız çok fazla acıktırıyo beni

09.05.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir