Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kışın Kilo Alma İhtimalini Ortadan Kaldırın
Damla Eda Özçoban 15.01.2015 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kışın Kilo Alma İhtimalini Ortadan Kaldırın

Kışın kilo almamak için kazanmanız gereken 6 alışkanlık

Kışın Kilo Alma İhtimalini Ortadan Kaldırın

Kışın kilo alma durumu neye bağlıdır?

Neden genellikle hep kışları kilo alıyoruz? Bir düşünelim… Yazın yalnızca bizi serinletebilecek içecekler ve küçük atıştırmalıklar tüketme isteği duyarken, kışları ise genellikle her şeyi yeme isteğiyle dolup taşıyoruz. Yazın günler uzunken evden çok dışarıda vakit geçiriyor, kışın soğuk havalar yüzünden evden çıkmak istemiyor ve günlerimizi hareketsiz geçiriyoruz.

Durum böyle olunca, yazın diyet yaparak zayıflasak bile kışın kilo alma ihtimaliyle karşı karşıya kalıyoruz.

Peki kışın kilo alma ihtimalini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?

1. Yaz-kış beslenmenize özen gösterin!

Yazları daha az besin tüketip daha az kalori alınca kilo kaybı gerçekleşir.  Ancak bu süreçte vücut az yemeye alıştığı için, kışın normal yeme düzenine geçildiğinde tekrar kilo alınabilir. Bu yüzden yeme düzeninizde ciddi değişiklikler olmaması, kilo kontrolü sağlayabilmeniz açısından önemlidir.  

2. Kahvaltı yapın!
Metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak için kahvaltı alışkanlığı edinmelisiniz. Eğer kahvaltı yapamıyorsanız, en azından sabah evden çıkmadan önce biraz su içmeyi ve küçük bir ara öğün yapmayı deneyin. Böylelikle metabolizmanız erken saatlerden itibaren çalışmaya başlayabilir.

3. Ana ve ara öğünleriniz düzenli olmalı!
Hiç ara öğün yapmamak veya ana öğünlerin yetersiz olması metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Günde 3 ana öğün ve en az 2 ara öğün yapmaya özen gösterin.

Ara öğünlerinizden birinde 5-6 adet tuzsuz kavrulmamış badem veya 2-3 adet ceviz içi veya 5-6 adet fındık tüketerek selenyum alımıyla birlikte metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

4. Karbonhidrata dikkat!
Kışın evde vakit geçirirken televizyon veya bilgisayar başında oturmak da bir şeyler atıştırma isteğini beraberinde getirir. Artık akşamları daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmanın üzerine bir de bu atıştırmalar eklenince (özellikle de bunlar karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalar ise) kışın kilo almak kaçınılmaz bir hal alır. Karbonhidrat tüketimi vücudumuz için çok önemlidir; ancak gerekenden fazla miktarda tüketilmemesi ve türünün basit karbonhidrat olmaması da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle bisküvi, pasta veya şerbetli tatlılar tüketmek yerine meyve, sütlü tatlı veya bir bardak tarçınlı süt ile 3 küçük parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

5. Düzenli uyuyun!
Uyku da metabolizmanın hızını etkileyen faktörlerdendir. Fazla uyumak metabolizma hızının düşmesine ve kilo almaya neden olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında soğuk havanın sebep olduğu yorgunluk hissi ile gereğinden fazla uyumamaya dikkat etmelisiniz.  Ancak sadece fazla uyku değil, yetersiz uyku da stresi artıracağı için metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Günlük 6-8 saat uyku vücudunuz için yeterli olacaktır.

6. Hareket edin!
Kışın hareketsiz kalarak zaten yavaşlamaya müsait olan metabolizmanızın daha da yavaşlamasına neden olmayın. Soğuk havalarda vücut kendini ısıtmak için daha çok enerji harcar, bununla beraber daha fazla hareket ederseniz, daha da fazla enerji harcarsınız. Bu nedenle elinizden geldiğince yürümeye, hareket halinde olmaya çalışın.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir