Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Aysen Arıcan 07.06.2012 7 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir , fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

Hastanede poliklinikteyim bir gün orta yaşlarda bir hanım geldi,dahiliye uzmanı göndermiş; günde 1 bardak bile su içemediğini öğrendiğim hastama herhangi bir ilaç alıp almadığını sordum, bana doktorun ona verdiği 1 torba ilacı gösterdi. Torbanın içinde tansiyon ilacından tutun, kolesterol düşürücüye bir sürü ilaç vardı, bunları nasıl içtiğini ise hiç sormayın tabi ki çayla, ona ilk bir ay su içmeye alışması gerektiğini öğütledim, her bir ilaç için 1 bardak su içmesi gerektiği önerisinde bulundum, suyun yararlarını ve elindeki torbadakilerden çok daha kıymetli olduğunu anlattığımda “peki deneyeceğim dedi ve diyet listesi istedi” cevabımı tahmin edin ilk bir ay diyetyok günde 10 bardak su var dedim , biraz şaşırmıştı ama ne yapsın diyetisyeniöyle önermişti, 1 ay sonra kontrole geldiğinde 6 bardak su içmeye alıştığını söyledi, hayatında nelerin değiştiğini ise eminim okumak bile sizi bir bardak su içmeye yöneltecek, barsakları daha iyi çalışmaya başlamış, 2 kg zayıflamış, cildindeki kırışıkları biraz azalmıştı.

Biraz utangaç tavırla bürünüp “eşim güzelleştin sen dedi diyetisyenhanım, su ne mucize bir şeymiş söz bu ay 10 bardak su içeceğim” dedi, ikinci ay 10 bardak su ve günde 30 dakika yürümesini önerdim, dikkat edin hala ortada diyet listesi yok, kinci ayın sonunda 3 kg vermişti ve gerçekten daha güzel ve sağlıklı görünüyordu.

Bu hastamın hikayesi sayfalarca sürer bu nedenle kısaca 1 yılın sonunda neler olduğunu anlatayım. Hiç diyet listesi yazmadan, yavaş yavaş sadece yanlış alışkanlıklarını değiştirmesini ve değişimin etkisini hissetmesini sağlayarak ideal kilosuna kavuştu.

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir , fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

İnsan vücudunun ortalama %65 i sudur.Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesinin korunması ile mümkündür. Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla 1500, deri yoluyla 500, dışkı ve solunum ile 300’er ml (toplamda yaklaşık 2,5 lt) su kaybedilmektedir.

Kaybedilen suyun her gün yerine konması yaşam için çok büyük önem taşımaktadır.

İDEAL VÜCUT SU ORANLARI

İnsan vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. 

*Çocukların vücudunun su oranı yüksektir (% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar. Dolayısıyla yaş ilerledikçe suyu daha çok tüketmek gerekir.

*Yetişkinlerde vücut su oranı % 60, yaşlılarda ise % 50’dir. 

*Sporcuların su oranı ise standart kişilerden % 5 daha yüksek seviyede olması gerekmektedir. Yapılan egzersizebağlı olarak su içimi arttırılmalıdır. Vücutta egzersiz sırasında kaybedilen suyun yerine konulması ve tekrar vücut su dengesinin sağlanması için yeterli su tüketimi şarttır. Su tüketimi egzersizsonrasında olabileceği gibi, vücudu su kaybına hazırlamak adına egzersizöncesinde hatta egzersiz esnasında da (15’er dakikalık aralıklarla yudum yudum su içilmesi şeklinde) olabilir.

Vücutta su dengesinin sağlanması metabolizmanın düzgün çalışmasını, cilt sağlığını, kan akışkanlığının düzenli olmasını sağlamaktadır. Bacak bölgesinde oluşan portakal kabuğu görünümündeki selülitlerin de oluşmasını engellemektedir.

Susamak, vücudumuzdaki sıvı miktarının azaldığına işaret eder. Susama hissi oluşmadan su içemeye özen gösterin. Aksi halde geri dönüşü zor problemler oluşabilir.

Son yıllarda artan obezitenedeniyle, aşırı yağ artışı ve vücut su oranlarında azalmalara neden olmaktadır, bioelektrik empedans yöntemiyle çalışan ileri teknoloji cihazlarıyla yaptığımız ölçümler de bunun en önemli kanıtıdır.

SUYUN YARARLARI

SAĞLIKLI BÖBREKLER ve KARACİĞER

Böbreklerin görevini yerine getirebilmesi ve dolayısıyla vücuttaki yağ akımının dengeli olabilmesi için bol su tüketilmelidir. Çünkü karaciğerin görevini yapabilmesi, böbreklerin yeterli çalışmasına bağlıdır. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri, vücutta depolanmış yağları bedenin kullanabileceği enerjiye çevirmektir. Yeterince su içilmediği takdirde böbrekler yeterince çalışamaz ve süzme işlemini gereği gibi gerçekleştiremez. Karaciğer de böbreklerin görevini üstlenmeye başlar, kendi görevi ikinci plana düşer ve daha az yağ yakmaya başlar. Yakılmayan yağlar vücutta birikmeye başlar. Kilo kaybı yerine kilo alımı söz konusu olur.

SU İÇEREK SAĞLIKLI ZAYIFLAYIN

Her diyette1,5-2 litre su içilmesi önerilmektedir ancak nedense bu kurala uyanımız son derece azdır. İşte size suyun ne kadar önemli ve kilo vermede ne derece etkili olduğunu kanıtlayan bazı temel bilgiler;

Su kalori içermez.

Birçok kişi sinirli yada üzgün olduklarında ilk iş olarak buzdolabına yönelir. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan endorfin hormonu iştah açar ve bizi yemeye yönlendirir. Oysa bu durumda yapılacak en yararlı şey su içmektir. Çünkü su, endorfin hormonu salınımını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi engeller. 
Su, kasların dengesini sağlayarak kasılma anındaki doğal fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Cildin elastikiyeti ve genç görüntüsü susuz kalmış bir bedende görülmez. 
Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar. 
Kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur. 
Hücrelerin su kaybına bağlı doku arasında biriken su hareketsizliğin de etkisiyle zaman içinde bir dolaşım bozukluğu hastalığı olan selülite neden oluyor, tedavisi mümkün olmayan ancak derecesi düşürülebilen selüliti oluşmadan engellemek içi her gün en az 2 lt su içilmelidir.

Güzel olmak demek ideal vücut ölçülerinde sağlıklı olmak değil midir? Bastırınca içine çöken derinizin görüntüsü sizce ne kadar güzeldir?
Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir. Bazen günlük kilo değişimleri görülebilir yeteri kadar su içilmediğinde bu kilo artışı ödem ve yağlanmaya işaret eder. 
Midede yarattığı hacimden dolayı besin alımında azalma sağlar
Metabolizmayı çalıştırıp günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar 
Sindirimi kolaylaştırarak yemek sonrası şikayetleri azaltır ve besinlerden maksimum yararlanmamızı sağlar.
Oksijen olmadan hiçbir madde yanamaz, vücutta da besinlerin yakılması buna bağlıdır, suyu yeterli tüketen kişilerde kandaki oksijen dokulara yeteri kadar sağlıklı bir şekilde taşınabilir dolayısıyla yağ yakımını hızlandırır.
Kilo alıp vermeden dolayı oluşan sarkmaları sporla birlikte önler.

SAYMAKLA BİTMEYEN SUYUN DİĞER FAYDALARI

Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, ayrıca atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlar. 
Nemlendiricilere hala tonlarca para mı ödüyorsunuz?
Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nem dengesini korur. Cilt sağlığında, cildin taze pürüzsüz ve nemli olmasında çok önemlidir.

Vücuttaki kan, mide sıvısı, tükürük, amniyotik sıvı (gebelikte) ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudur.
Dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine katkıda bulunur. 
Bağışıklık sisteminin verimli çalışabilmesi için vücut su dengesinin sağlanması gerekir.
Vücut ısısının denetiminde su dengesi çok önemlidir. Yaz kış vücut sıcaklığı 36-37 derce arasındadır, bunu sağlayan vücuttaki su dengesidir.
Vücutta oluşabilecek ödemin önlenmesinde önemli rolü vardır. Dışarıdan yeteri kadar su alınmadığında hücreler suyu bünyelerinde tutarak ödem oluşturur.
Tükürük ve mide salgısında besinlerin sindirilmesinde görev alır. 
Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin pek çoğunu sağlar. 
Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini düşürür.

NE KADAR SU İÇELİM?

Su ihtiyacı kişiye göre değişmektedir. 
Bebek ve çocuklarda vücudun harcadığı her kalori başına 1,5 ml suya gereksinim vardır (ortalama 1-1,5 litre)

Yetişkin bireylerde ise ortalama 2-3 litre suya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir kadının günde 10 bardak, erkeğin ise 14 bardak su içmesi önerilmektedir. 
Kilo fazlası olan kişilerin bu miktara; her fazla 5 kg başına 1 bardak fazla su eklemeleri gerekmektedir.

Hamileler, ağır işte beden gücüyle çalışanlar ve sporcuların sıvı ihtiyacı ortalama 3-3,5 litredir.

NE ZAMAN SU İÇELİM?

Su içmek için asla susamayı beklemeyin. Ortalama her saat için 1 bardak su içilmesi önemlidir.

Kilo vermek isteyenler için yemeklerden önce su içmek ve soğuk su içmek metabolizmanın hızlanması için çok önemlidir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir