Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Ara Öğün Yapmak Kilo Kontrolünde Etkili
Ayşe Nur Yılmaz 29.09.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Ara Öğün Yapmak Kilo Kontrolünde Etkili

Ara öğün, ana öğünlerin haricinde belli ve düzenli saatlerde yapılan ve çok yüksek enerjili olmayan sağlıklı besinlerden oluşan bir öğün türüdür.

Ara Öğün Yapmak Kilo Kontrolünde Etkili

Ara öğün nedir ve ara öğün yapmak neden önemlidir?

Ara öğün yapmak kilo vermek için en önemli püf noktalardan biridir. Beslenmede ara öğün düzeninin olması kan şekerini kontrol altına almaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakımı artırmaya yardımcı olur. Ara öğün aynı zamanda doygunluk hissi sağlayarak, ana öğünlerde diyette-porsiyon-ve-istah-kontrolu">porsiyon kontrolü yapmayı kolaylaştırır ve eksik kalan besin öğelerini tamamlar.

 

 

Her besin ara öğün sayılmaz


Ara öğün niyetine düzensiz olarak tüketilen kurabiyeler, gofretler, hazır meyve suları, poğaça ile börekler aslında ara öğün değildir; bunlar sağlıksız birer atıştırmadır. Bu besinler içerdikleri rafine karbonhidrat ve sağlıksız yağlar ile kan şekerinin hızla yükselip düşmesine, vücut yağ oranı yükselmesiyle kilo kaybı sağlayamamaya veya kilo almaya sebep olurlar. Hatta bu durumun uzun süre devam etmesi halinde bireyde insülin direnci gelişebilir.

Bu problemlerin önüne geçebilmek için: Düzenli olarak ve önceden planlanmış saatlerde, 100 -200 kalori kadar enerji içeren ve besin çeşitliliğini göz önüne alarak hazırlanmış ara öğün listesi yapmalısınız.

 

 

 

 

 

Sağlıklı Ara Öğün Önerileri

 

  • Yağsız süt + bir porsiyon meyve
  • 1 adet kepekli tost + bitki çayı
  • Yağsız sütlü kahve + 1 adet kuru kayısı
  • 1 çay bardağı leblebi + 1 yemek kaşığı kuru üzüm
  • 1 küçük kutu yoğurt+1 dilim ekmek veya 1 porsiyon meyve
  • 1 bardak çorba+1 dilim ekmek
  • 2 ceviz+1 porsiyon meyve


Sağlıklı ara öğün listesi ve miktarlarının, diyet programına göre değişeceğini unutmayın. Aynı zamanda ara öğün dahilinde tüketeceğiniz sağlıklı besinleri çantanızda, arabanızın gözünde veya ofis çekmecesinde bulundurmak, öğün atlamanıza ve sağlıksız ve kilo aldırıcı alternatif yiyecekler tüketmenize engel olacaktır.

 

 

 

 

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Çağla Akkaya

Çağla Akkaya slm

16.10.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir