Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Damla Eda Özçoban 22.09.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

B12 vitamini suda eriyen, ısıya karşı dayanıksız bir vitamindir. Kişinin ruh ve beden sağlığını korumak için gerekli olan vitaminlerdendir.

B12 Yetersizliği Hangi Durumlarda Yaşanır?

Yeterli ve dengeli beslenilmediğinde, sindirim sistemine bağlı yaşanan sorunlardan dolayı emiliminde azalma olduğunda, diyet ve vejetaryen beslenme durumlarında, pankreas yetersizliklerinde, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında, yaş ilerledikçe mide salgısının azalmasıyla B12 vitamini eksikliği gözlenebilir.

Ayrıca aşırı C vitamini alımı, alkolün fazla tüketilmesi, protein, folik asit ve A vitaminin yetersiz alınması besinlerle alınan B12'den vücudun faydalanabilme oranını düşürmekte olumsuz etkilemektedir. Görüldüğü üzere besin öğelerinin yeterli ve ölçülü alınması bir başka besin öğesinin işlevini etkileyebilmektedir.

B12 Vitamini Yetersizliğinde Neler Yaşanır?

  • Vücudun kan hücresi üretimi azalır. Persiniyöz anemiye neden olur.

  • Sinir sisteminde bozukluklara

  • Kol ve bacaklarda duyu azalmasına ve kasılmalara

  • Uyuşukluğa ve unutkanlığa

  • Depresyona ve baş ağrılarına neden olmaktadır.

Ayrıca B12 vitamini aminoasitler ve nükleoprotein metabolizması için gerekli ve böbrek kanamalarını ve karaciğer hastalıklarını önleyici özelliktedir.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini karaciğer, böbrek, kırmızı et, deniz ürünleri,balıklar(somon,ton balığı ve diğer), tavuk, süt, yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur bu yüzden günlük beslenme şekli ağırlıklı olarak bitkisel besinlerden olan kişilerin B12 alımı konusunda dikkat etmeleri önemlidir.

B12 gereksinimi gebelikte,emziklilikte,çeşitli enfeksiyon hastalıklarında, hipertiodizmde,büyüme çağında ki çocuklarda ve yaşı yüksek kişilerde artmaktadır.14 yaş ve üzeri bireylerin günlük 2.4mcg, gebelerin 2,6mcg, emziklilerin 2,8mcg B12 vitamini almaları gerekmektedir.

B12 vitamini ısıya dayanıklı bir vitamin değildir bu yüzden gün içerisinde B12 içeğine sahip besinleri tüketirken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Haşlanan etin, balığın,dönem dönem tüketilen ciğerin suyunun dökülmemesi, sütün kaynatılmaması B12 kaybını önlemek için önemlidir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir