Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Havuç ve Faydaları
Diğdem Akça 31.01.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Havuç ve Faydaları

Vitamin ve mineral deposu olan havuç pek çok hastalık durumuna karşı koruyucu ve önleyici etki sağlar.

Havuç ve Faydaları

Havuç Gözlerini Korur

A vitamini içeriği yüksek olan havuç, gözler için oldukça faydalıdır. Havuç ile alınan A vitamini retinada görmek için gerekli olan mor pigmente, yani radopsine dönüşür.
Yapısında bulunan beta-karoten, göz harabiyetini ve yaşlılığa bağlı oluşan katarakt oluşumunu engeller.

Havuç Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Havuç Kanser Hücrelerine Karşı Savaşır

Yapılan çalışmalarda, havucun yapısında bulunan falcarinol ve falcarindiolün; göğüs, akciğer ve kolon kanseri riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Ancak bıçak ile temas ettiğinde, falcarinol maddesinin kayba uğrayarak kanser hücreleri üzerinde aynı etkinliği sağlayamadığı da görülmüştür.

Bunların dışında, havuç birçok beta karoteni içermesi sebebiyle akciğer, gırtlak, mide, bağırsak, mesane, prostat ve göğüs kanserlerine karşı koruyucu etki gösterir. Ancak, bazı çalışmalarda vücuda yüksek miktarda alınan beta karotenin kanser oluşumuna sebep olabileceği de bulunmuştur. Fazla miktarda beta karoten ile kastedilen, günde 2-3 kilo havuç tüketimi ile gerçekleşebilecek bir durumdur.

Havuç Kalp Krizine Karşı Korur

Beta karoten, immün (bağışıklık) sistemi güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikallerin vücuda, hücrelere ve dokulara verdiği zararı önlerler. Yapılan çalışmalarda karoten içeren besinlerin kanser, kalp hastalıkları ve eklem iltihaplanmalarını azalttığı saptanmıştır.

Her gün tüketilecek 8-10 porsiyon havuç, kap krizi riskini %6 oranında azaltır. 8-10 porsiyon havucu bir seferde yemek zor olabileceğinden, havuç suyu şeklinde tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, havuçta yüksek oranda bulunan glisemik yüktür. Daha öncelerden aşina olduğumuz glisemik indeks, yani tüketilen besinin 50 gramının kan şekeri üzerinde gösterdiği etki, havuç için düşük olsa da tüketilen miktar arttıkça yükselir. Bu da, havucun glisemik yükünün fazla olmasına sebep olur. Havuç suyu tüketmek de, havucun kan şekeri üzerindeki etkisinin artmasına sebep olur ve bu durumda yüksek kalori içerir.

Havuç Sindirim Sistemi Hastalıklarına Karşı Koruyucudur

Havuç, yutmadan önce çok çiğnemeyi gerektiren bir meyvedir. Çiğnemek tükürüğü arttırır ve enzim aktivitesini arttırarak sindirimi hızlandırır. Düzenli havuç tüketmek, mide ülserinin ve diğer sindirim bozukluklarının oluşumunu engeller. Havuç suyu kolit, apandisit, peptik ülser ve dispepsi gibi rahatsızlıkları minimuma indirmek için etkili bir besindir.

Havuç Konstipasyon (Kabızlık) İçin İyi Bir Çözümdür

Havuç suyu yanında, limon suyu ve ıspanak suyunu birlikte tüketmek, kabızlık tedavisinde oldukça etkilidir. Ispanak suyu bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Havuç Kan Yağlarını Düşürücü Etki Sağlar

Yapısında bulunan yüksek çözünür posa; kolesterolü bağlar, LDL yani kötü kolesterolü düşürür ve HDL yani iyi kolesterolün artmasını sağlar. Bu sayede de kalp hastalıkları riskini azaltır.

Havuç Hipertansiyona Karşı Koruyucudur

Havuç, içeriğinde bulunan yüksek Potasyum ile kan basıncını düşürücü etki göstererek hipertansiyona karşı koruyucu etki sağlar.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir