Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kaliteli Protein; Yumurta
Diyetisyen Sena Tuvanç 19.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kaliteli Protein; Yumurta

Yumurta; insan vücudunda sentezlenemeyen ve dışarıdan alınması gerekli olan “elzem aminoasitleri” barındıran en kaliteli protein kaynaklarındandır.

Kaliteli Protein; Yumurta

Günün Yemeği:Yumurtalı ekmek

Yumurtanın neredeyse tamamı sindirilir, vücut tarafından kullanılır ve vücut proteinlerine dönüştürülür. llinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre yumurta özellikle sporcularda kas kitlesinin artması ve enerjinin korunması için tüketilebilecek en faydalı besinlerden biri. Aynı araştırma haftada 6 adet yumurta yemenin vücudun enerji üretimini belirgin oranda arttırdığını ortaya koyuyor.

Yumurta başlıca A, D, E ve B grubu vitaminleri olmak üzere diğer vitaminleri de önemli oranda içerir.

Yumurta sarısındaki A vitamini gece körlüğüne karşı korur.

D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur. Yumurta sarısı, D vitaminini sağlayan birkaç besinden biridir ve güneş ışınlarından da yeterince faydalanıldığı takdirde yumurta özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmasını engeller. Ayrıca sağlıklı dişler için de gereklidir.

Yumurta E vitamini yönünden de oldukça zengindir. E vitamini başta kanser olmak üzere vücudu bir çok hastalığa  karşı korur.

B grubu vitaminleri, bazı besin öğelerinin enerjiye çevrilmesi için gereklidir. Yumurta özellikle B2 vitamini açısından çok zengindir. Bu vitamin deri ve göz sağlığı için de gereklidir.

Ayrıca yumurta da bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır.Hücre yapısı ve sinir hücreleri arasındaki iletişimin korunması, yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları olan kolinin eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, uzun bir süredir yüksek kolesterol ile birlikte anılan yumurtanın aslında LDL kolesterolün (kötü kolesterol) yükselmesinde o kadar da etkili olmadığı yönünde sonuçlar elde edilmiş. Bu araştırmaların ortak sonucu ise yumurtanın her insanda aynı etkiyi yaratmadığı olmuş. Her gün yumurta yiyenlerin %70’inin toplam ve LDL kolesterol seviyesinde herhangi bir değişim gözlemlenmezken, geri kalan %30’unda ise toplam kolesterolde artış görülmüş. Ayrıca düzenli olarak yumurta yiyenlerin HDL kolesterol (iyi kolesterol)  seviyelerinde artış gözlemlenmiş.

 

Bilgiyi Hayata Geçir:Kaliteli protein kaynağı olan yumurtayı pratik ve farklı bir öğün haline getirebilirsiniz. Sabah kahvaltınızda yumurtalı ekmekleri deneyebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir