Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
İdeal Boy Kilo İndeksi Nedir?
Diyetkolik Diyetisyenim 04.09.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

İdeal Boy Kilo İndeksi Nedir?

İdeal boy kilo endeksi nedir ve nasıl hesaplanır?

İdeal Boy Kilo İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi, bireyin vücudundaki yağ oranını hesaplamak ve ideal boy kilo aralığını belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Doğrudan ölçüm yapılmaksızın, hesaplama yöntemiyle bulunduğundan kesin sonuçlar vermez; ancak çoğu insan için yaklaşık olarak doğru sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle, ölçüme bir alternatif olarak düşünülebilir.

İdeal boy kilo oranı, isminden de anlaşılacağı gibi, “ideal” bir aralık gösterir; ancak yalnızca vücut kitle indeksi göz önünde bulundurularak bir teşhis yapılamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Vücut kitle indeksi çok yüksek çıkan bir birey, fazla kilosunun sağlık riski oluşturduğunu düşünüyorsa, ek testler ve değerlendirmeler yaptırmalıdır.

İdeal Boy Kilo Hesaplama

Vücut kitle indeksi, kilonun (kilogram cinsinden) boyun (metre cinsinden) karesine yani kendisiyle çarpımına bölünerek hesaplanır.

Örneğin; 1,65 metre boyunda ve 68 kilogram ağırlığındaki bir bireyin vücut kitle indeksi:

68 /(1.65x1.65) = 24.98 ‘dir.

Bu durumda, bu kişi ideal boy kilo oranına sahip midir?

20 yaş ve üstü yetişkinler için; 18.5’in altındaki değerler “zayıf”, 18.5 ile 24.9 arasındaki değerler “normal”, 25 ile 29.9 arasındaki değerler “kilolu”, 30 ve üstü değerler “obez” olarak değerlendirilir.

24.98 vücut kitle indeksine sahip olan bir kişi, normal ve kilolu sayılan değerlerin tam ortasında yer aldığı için kilosuna dikkat etmesi önerilir.

İdeal Boy Kilo Oranını Etkileyen Faktörler

Vücut kitle indeksi gerçeğe yakın değerler vermesine rağmen, cinsiyet, ırk ve yaş gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda değişiklik gösterebilir:

  • Aynı vücut kitle indeksine sahip olan kadın ve erkekler arasında, kadınların vücudu erkeklere göre yağlanmaya daha müsaittir.
     
  • Aynı vücut kitle indeksine sahip yaşça büyük bireyler ve gençler arasında, yaşı büyük olan kişilerin vücudu gençlere oranla yağlanmaya daha müsaittir.
     
  • Çalışma temposu yüksek olan atletlerin, vücutlarındaki kas oranının artması sebebiyle vücut kitle indeksleri yüksek çıkabilir.

Vücut kitle indeksi yağ oranını yaklaşık olarak gösterip, ideal boy kilo aralığını belirtmekle birlikte; vücuttaki yağın hangi bölgede toplandığını göstermez veya hesaplama yaparken kişinin kas oranını göz önünde bulundurmaz. Bu nedenle kesin teşhis koymak için ek testler yapmak ve doktor kontrolünden geçmek gerekir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir