Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 22.02.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Su, oksijenden sonra yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan en önemli faktördür. Günlük su tüketimi artırılarak, 180 kalori kadar fazla enerji yakmak mümkündür.

İnsan vücudu, cinsiyet, yaş gibi faktörlere de bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık %59 oranında sudan oluşur. Vücudun bu denli büyük bir kısmını oluşturan suyun birçok önemli görevi vardır. Besinlerin sindirimini, emilimini ve taşınmasını, vücutta metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınmasını ve atılmasını, vücudun ısı denetimini, eklemlerin kayganlığını, hücrelerin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlamak bu görevlerin başlıcalarıdır.

Su tüketiminin az olması, soğuk algınlığı, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, cilt bozuklukları gibi sık rastlanılan ve yaşam kalitesini etkileyen rahatsızlıklara neden olabilir. Öte yandan, kilo kontrolü programlarında, metabolizmayı düzenlediği ve doygunluk hissi yarattığı için suya bolca yer verilir. Günlük su tüketimi artırılarak, 180 kalori kadar fazla enerji yakmak mümkündür. Ayrıca su, cildin nemliliğini ve elastikiyetini sağlayarak, selülit oluşumunun önlenmesini de sağlar.

Günlük su tüketimi nasıl belirlenir?

Günlük tüketmen gereken su miktarını belirlemek için, kilogram başına 30-40 ml üzerinden hesaplama yapabilirsin. Örneğin; 60 kg olan bir birey için günlük tüketilmesi gereken su; 60 x (30-40) ml = 1800-2400 ml arasındadır. Yani bu birey için ortalama 2 litre (8-10 bardak) su yeterli olacaktır.

Susamayı bekleme!
 
Susadığında, vücutta %1 su kaybı çoktan gerçekleşmiş olur.  %10’luk su kaybı durumunda ise, hayati tehlike başlar.
 
Vücuttaki her hücrenin, dokunun ve organın işlevini düzgün yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı olduğunu unutmamalısın. 

  • Sabah kalkar kalmaz 1-2 bardak su içerek metabolizma hızını artırabilir,
  • Her yemekten önce 1 bardak su içerek, aşırı acıkmayı önleyebilir,
  • Gece yatmadan önce 1 bardak su içerek, uyku sırasında yaşayacağın su kaybını engelleyebilirsin.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir