Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Tansiyon Hastaların Küçük Yardımcı: Çörek Otu
Diyetisyen Sena Tuvanç 21.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Tansiyon Hastaların Küçük Yardımcı: Çörek Otu

Çörek otunun yüksek tansiyonu düşürmeye etkisinin yanında, bronşit, alerji, romatizma gibi bir çok hastalığın etkisini azaltığı ve antioksidan özelliğe sahip olduğu çalışmalarca gösteriliyor.

Tansiyon Hastaların Küçük Yardımcı: Çörek Otu

Günün Besini: Çörek otu

Fundamentals of Clinical Pharmacology (Klinik Farmakolojisi’nin Temelleri) adlı dergide yayınlanan laboratuvar araştırmaları sonucunda, çörek otunun yüksek tansiyonu düşürmede oynadığı rol gösterilmiştir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar 0.6 mg miktarda çörek otu alarak tansiyonlarının düşmesini destekleyebilir. Bu aynı zamanda fazla ödemin atılmasına da yardımcı olur.

Aktif madde olarak thymoquinon, uçucu olmayan yağlar ve nigellon içeren çörek otu bunların yanı sıra, palmitik asit, linoelik asit, oleic asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, demir ,magnezyum, bakır, fosfor ve selenyum, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içerir. Thymoquinone, çörek otunun önemli bir bileşeni olarak,  birçok hastalık için koruyucu etkiye sahiptir. Bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asidi azaltıcı etki sağlar.

Çörek otunun içerdiği thymoquinone bileşeninin radyasyon yüzünden hasar gören beyin dokularını korumaya yardımcı olduğu yakın zamanda yapılan bilimsel deneylerle ortaya koyulmuştur.

Çörek otu, antioksidan sistemi harekete geçirme özelliğine de sahiptir. İltihap süreçlerinin arabulucusu olan prostaglandinleri ve lökotrienleri baskılayarak enfeksiyon önleyici özellik göstermektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini düzenleyici özellikleri de vardır.

Çeşitli kanser ve mikroorganizmalara karşı anti–kanser ve anti–mikrobiyal özellikler göstermektedir. Toksik etkiye maruz kalmış kolon dokusunda DNA hasarını azaltmakta, sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmeye başlamasını önlemektedir. Çörek otu şeker hastalığı üzerinde de önemli tedavi edici etkilere sahiptir. İnsülin salgısını artırmanın yanında, intestinal mukozadan glukoz emilimini azaltma yönünde etkisi de bulunur.

Çörek otu, akut bademcik iltihabı ve gırtlak dokusunun iltihaplanması nedeniyle görülen boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir.

Bilgiyi Hayata Geçir: Günde bir tatlı kaşığı çörek otunu kalori/salata">salata veya yoğurtla beraber tüketerek ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin önemli kısmını karşılamış olursunuz.

 

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir