Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Turp ve Faydaları
Diyetkolik Diyetisyenim 12.02.2014 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Turp ve Faydaları

Turp sebzesinin sağlık üzerindeki etkinliği bin yıl öncesinden beri bilinmektedir. Turp, Roma İmparatorluğu’nda bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Turp ve FaydalarıTurp kalorisi düşük, doğal kolesterol düşürücü ve glisemik yükü düşük bir sebzedir.
·         Posa
·         C Vitamini
·         Folat
·         Potasyum
·         Magnezyum
·         Bakır
·         Kalsiyum
·         B vitamini açısından zengindir.

Yapılan çalışmalarda, turpun kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek kansere karşı savaştığı görülmüştür. Turpun içeriğinde bulunan antosiyaninler ve isotiyosiyonatlar, kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Özellikle de içeriğindeki posa, kolerektal kanser riskinin ciddi anlamda azalmasını sağlar.

Kronik bronşit, astım ve sinüs enfeksiyonları için iyi bir solunum açıcıdır. Diğer yandan, karaciğer ve safra kesesinin düzenli çalışabilmesi için safraya ihtiyacı vardır. Turp yapısında bulunan sülfidril bileşikler sayesinde billirubin oluşumunu düzenleyerek kanda birikimini engeller. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler.

Karaturp sebzesinin, kandaki oksijen kapasitesini artırarak kırmızı kan hücrelerindeki harabiyeti onardığı saptanmıştır. Turp, posa ve su içeriği sayesinde, kilo kontrolünde sıklıkla tercih edilen bir sebzedir.

Turp, sahip olduğu böbrekleri temizleme işlevi ile özel bir sebzedir. İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi eder ve önler. Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
 
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir