Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Kafein İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta
mustafa tilekli 17.12.2014 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kafein İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Kafein tüketmek sağlığı nasıl etkiliyor?

Kafein İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Tarihi aslında oldukça eskilere dayanan kafein, yoğun olarak tüketilmeye kahvenin ortaya çıkışıyla başlamıştır. Özellikle 14. yüzyılda çi kalori/coca-cola">kolata üretiminin başlaması ve 17. yüzyılda gazlı içeceklerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, kafein tüketimi her geçen gün daha da artış göstermiştir. Sağlık üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi bulunan kafein ile ilgili yapılan çalışmalar da son yıllarda hız kazanmıştır.

 

Kafein ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

 

 

 1. İçeceklerden veya çikolatadan alınan kafein sindirim sisteminde çok hızlı bir şekilde emilir ve emilen kafeinin yaklaşık %80’i beyne aktarılır. Etkisi ise sağlıklı bir yetişkinde 5-6 saat sürerken, yaşlılarda bu süre daha da uzun olabilir.
   
 2. Kafeinin vücutta en çok etkili olduğu yer sinir sistemidir. Beyindeki adenozin reseptörlerine bağlanarak, uyku ve halsizlik gibi hislerin gelişmesini geciktirir. Ancak çok fazla tüketildiğinde de uykuyu düzenleyen hormon olarak bilinen melatoninin salgılanmasını azaltır. Bu bağlamda günlük 100 - 300 mg arasında kafein tüketmek olumlu etkiler sağlarken, 500 mg ve üzerinde tüketmek tam tersine sinirlilik, depresyon, huzursuzluk gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.
   
 3. Kafein sindirim sisteminde mide asitliğini artırıcı etki gösterir. Bu nedenle reflü hastalarının kahve, kola, çay veya çikolata tüketirken daha dikkatli olmaları gerekir.
   
 4. Fazla kafein tüketimi gebelik döneminde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. 200 mg’ın üzerinde kafeinin tüketilirse, bunun bir kısmı plasentadan bebeğe geçer. Bebeğin karaciğeri bu kafeini metabolize edecek düzeyde olmadığı için de sağlığı olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle gebeler için günlük önerilen kafein miktarı 125 mg’dır.
   
 5. Kafein çok tüketilirse kemik sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Yüksek düzeyde alınan kafein, vücuttan idrar yoluyla diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi">kalsiyum ve magnezyum atımını artırarak kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Bu nedenle özellikle menopoz dönemindeki kadınların ve kemik erimesi riski taşıyan bireylerin günlük kafein alımının 200 mg’ı geçmemesi gerekir.

 
Kahve tüketirken içine yarım çay bardağı süt eklemek, kemiklerden fazla kalsiyum çekilmesini engelleyecektir.

 

 

 

 

 

 1. Kafein vücutta su kaybına sebep olur. Bu nedenle günlük 3 fincan veya daha fazla kahve ile çay tüketenlerin, fazladan 3-4 bardak su içmeleri gerekir. Su kaybı ile birlikte gerçekleşen mineral kaybını da önlemek için, kahveyle beraber doğal maden suyu içilmesi yeterli olacaktır.
   
 2. Her gıdada olduğu gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerin (kahve, çay, çikolata gibi) tüketiminde de kontrol elden bırakılmamalı, fazlasının zehir etkisi göstereceği unutulmamalıdır.

   

Bazı Gıdaların Kafein İçerikleri

 
İçecekler           Miktar           Kafein(mg)
 
Espresso            30ml                   40
 
Nescafe             225ml                 70
 
Siyah Çay         150 ml                 40-70
 
Yeşil Çay         150ml                  30-50
 
Kola                  330ml                  55-60
 
Red Bull            250ml                   80
 
Bitter Çikolata  40g                       30

 

 

 

Yorumlar

Pakize Demir

Pakize Demir gunluk 4 fincan kahve 3-4 bardak cay :/ ne cok kafein aliyomusum ben :(

12.03.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ
Ludmila Bulgac

Ludmila Bulgac ve kafe...ekxpreso..sabah..mutlaka ıçerım.....

28.02.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ

İlgini Çekebilir