Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul

Diyetisyen Destekli

Bölgesel İncelme Diyeti
Online Diyet

Bölgesel biriken kiloların daha hızlı kaybedilmesini hedefleyen beslenme programı.

KEŞFET ŞİMDİ BAŞLA
diyet planı
diyetisyen yorumu

Diyetisyen yorumu

Hiçbir besinden zayıflama ve incelme mucizesi beklemememiz gerekiyor. Ancak bazı besinlerin incelmede daha çok etkisi olduğu da yadsınamaz. Özellikle çok yoğun spor yapmıyor ama belli vücut bölgelerini destekleyecek egzersizler yapıyorsanız bölgesel incelme diyeti avantajlı olabilir. Sağlık problemi olmayan bireyler düşük enerjili bu diyeti uygulayabilir.’

Plan hakkında

Tüm kadınların ortak şikayeti bölgesel biriken kilolardır. Özellikle karın ve basen bölgesinde toplanan kilolarınızın daha hızlı kaybedilmesi için bölgesel incelme diyeti uygulayabilirsiniz. Hiçbir besin tek başına yağ yakmasa da sporla takviye ederek incelmek mümkün. Bölgesel incelme diyetiyle vücudunuzun şekilli kilo kaybetmesini desteklemek hedefleniyor.

Tavsiye edilen süre

1 Ay - 3 Ay

💪

Zorluk

Orta

Düşük enerji dengesiyle hızlı kilo kaybı sağlar.
Kadınlar için daha uygundur.
Pilates, hafif kardiyo gibi egzersiz programlarında tamamlayıcı beslenme programı olabilir.
Bölgesel kilo kaybını destekler.

Neler var?

Sana uygun diyet

Hedefine ve metabolizmana uygun planlar

Diyetisyene soru

Diyetkolik diyetisyenine 5 soru hakkı

Tam erişim

Planlara, raporlara ve mikro besin değerlerine tam erişim

Her yerden takip

App’ten ve web’den kullanım

Reklamsız kullanım

Siz sağlığınıza odaklanın

Sana uygun diyet

Hedefine ve metabolizmana uygun planlar

Diyetisyene soru

Diyetkolik diyetisyenine 5 soru hakkı

Tam erişim

Planlara, raporlara ve mikro besin değerlerine tam erişim

Her yerden takip

App’ten ve web’den kullanım

Reklamsız kullanım

Siz sağlığınıza odaklanın

Bölgesel İncelme Diyeti Online Diyet
Haydi başlayalım

Dakikalar içinde online diyete başla.

GÜNDE 1 ₺
3 ay 135 ₺ 90 ₺ BAŞLA
1 ay 45 ₺ BAŞLA

Kilo verme diyeti

Bölgesel İncelme Diyeti
Online Diyet

Tüm Planlar

Bölgesel İncelme Diyeti Nedir?

Vücudun belirli bazı bölgelerindeki yağların azaltılmasının hedeflenmesine bölgesel zayıflama denir. Bu bölgeler genellikle karın, kalça, bacak veya kol gibi belirli bölgelerdir. Kilo vermek ve vücuttaki yağı azaltmak için genel bir kilo kaybı hedeflenmelidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için dengeli bir beslenme programının hazırlanıp uygulanması ve bununla birlikte düzenli egzersiz programının uygulanması önemlidir. Hedef bölgesel zayıflama olsa da genel vücut zayıflaması ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ile beraber daha etkili sonuçlar görülür.

Bölgesel incelme diyeti, vücudun belirli bölgelerindeki yağların eritilmesini hedefleyen ve bölgesel incelme isteyen kişilerin uyguladıkları bir diyet planıdır. Bazı insanlar vücutlarının belirli bölgelerindeki yağlardan şikayetçidirler ve bu yağları azaltmak veya o bölgeyi şekillendirmek istediklerinde bölgesel incelme diyetini denerler. Genellikle kişilerin en çok şikâyet ettiği karın, kalça, bacak veya kol gibi belirli bölgelerindeki yağları azaltmaya odaklanır. Bu tür bölgelerin incelmesi ve şekillenmesi için bölgesel incelme diyeti ile beraber genellikle bölgesel egzersiz programlarının da uygulanması tavsiye edilir.

Ancak bu tür diyet planlarının sonuçlarında bireysel farklılıklar görülebilir; herkes aynı sonuçlara ulaşamayabilir. Yağ depolanmasını ve kaybını etkileyen önemli faktörler arasında vücudun genetik yapısı, cinsiyet, yaş, hormon düzeyleri ve yaşam tarzı gibi faktörler yer alır. Vücut yağı genel olarak kilo kaybıyla azaltılır ve vücudun hangi bölgelerinde yağ kaybının öncelikli olarak gerçekleşeceği genetik ve bireysel faktörlere bağlıdır. Bu açıdan bakıldığında sağlıklı bir kilo kaybı ve vücut şekillendirme için genel bir yaklaşım benimsemek daha etkili sonuçlar oluşturur.

Sağlıklı kilo verme, bölgesel incelme ve vücut şekillendirme sürecinin düzenliliği ve devamlılığı için bireysel ihtiyaçlara ve hedeflere uygun olarak kişiye özgü bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle bölgesel incelme diyetini uygulamak için bir beslenme uzmanı veya diyetisyen gibi uzmanlardan destek alınarak kişiye özgü hazırlanmış bir plan oluşturmak son derece önemlidir.

Bölgesel İncelme Diyeti Ne İşe Yarar?

Bölgesel incelme diyeti vücutta belirli bölgelerdeki yağları azaltmaya odaklanan bir diyet planıdır. Genel vücut yağ oranını azaltmak için diyet ve egzersiz oldukça etkili yaklaşımlardır. Bölgesel incelme diyetinin uygulanması ile sağlanabilecek kalori alımının dengelenmesi, sağlıklı bir diyet planının benimsenmesi genel vücut yağını azaltmaya yardımcıdır.

Bölgesel incelme diyetinin asıl amacı; kişinin özellikle görünümünden rahatsız olduğu belirli bir vücut bölgesindeki yağları azaltmak ve o bölgenin daha sıkı, şekilli ve incelmiş görünmesini sağlamaktır. Bu diyetin temel teorisi, bölgesel yağ yakma sürecini hızlandırmak ve böylelikle belirli bir bölgedeki yağ hücrelerini küçültmek veya ortadan kaldırmaktır. Bu teoriyi gerçekleştirmek için ise genellikle belirli yiyeceklerin tüketimini daha da önemser veya belirli yiyecek gruplarının tüketimini sınırlar.

Bölgesel incelme amacıyla yapılan egzersizler ve diyetler, kişinin incelmek ve daha iyi görünmek istediği bölgelerinin daha iyi görünmesi ile birlikte kendini daha iyi hissetmesine, belirli bölgelerde kas kuvvetinin artırılmasına ve daha sıkı ve fit bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Bölgesel İncelme Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Bölgesel incelme diyeti, bölgesel zayıflama yaklaşımları arasında etkili sonuçlar gösteren bir yaklaşım olsa da literatüre bakıldığında bilimsel dayanağı ve etkinliği konusunda sınırlı kanıtlar bulunmaktadır. Kanıtları sınırlı olsa da bölgesel incelme diyetini uygulayan kişilerde genel vücut yağının azaldığı, sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesine yardımcı olduğu, dengeli beslenmenin sağlanmasını da sağladığı bilinen özellikleri arasında yer alır. Bölgesel incelme diyetinin özellikleri aşağıda listelenmiştir:

Bölgesel incelme diyetinde tüketilen besinlerin listesine bakıldığında özellikle vurgulanan belirli bazı yiyeceklerin veya yiyecek gruplarının bölgesel yağ kaybını hızlandıran besinler olduğu görülür. Bölgesel incelme diyetinde kalori alımında genellikle bir kısıtlama söz konusudur. Genel vücut yağını azaltmak ile beraber belirli bir bölgedeki yağ kaybı hedefi olduğu için daha az kalori alımını içerir. Bölgesel incelme diyetleri, belirli bölgelerdeki yağ kaybını artırmak için uygulansa da beraberinde yapılacak egzersiz önerilerini de içerebilir. Örneğin karın bölgesindeki yağları azaltmak isteyen bir kişi, bu hedefe yönelik bir diyet programını uygularken aynı zamanda karın kaslarının çalışmasını hedefleyen egzersizlerinde yapılması da önerilir. Bölgesel incelme diyetlerinde günlük su tüketimi önemli bir rol oynar. Vücudun sıvı dengesinin korunması ve toksinlerin atılmasına yardımcı olmak amacıyla günlük olarak yeterli miktarda su içilmesi son derece önemlidir.

Bölgesel İncelme Diyeti Nasıl Yapılır?

Bölgesel incelme diyeti genel anlamda kişide sağlıklı bir yaşam tarzının oluşması, dengeli beslenme düzeninin kurulması ve genel vücut yağını azaltmaya yardımcı olması sebebiyle tercih edilebilen bir diyet planıdır. Genel bir şekilde bölgesel incelme diyeti yapmaya yönelik bazı adımlar mevcuttur. En başta vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin dengeli bir şekilde alınmasını sağlayacak sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bu beslenme planı içerisinde tüm besin gruplarının olması gerekir ve yeterli miktarlarda protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve mineral alımı sağlanmalıdır. Bu diyetin asıl amaçlarından birinin de vücut yağını azaltmaktır ve bunun için de günlük kalori ihtiyacının hesaplanarak kalori alımının düzenlenmesi gerekir. Alınacak bu kalori miktarı daha çok hedeflenen kilo kaybına ve aktivite düzeyine göre hesaplanır.

Kalori alımının dengelenmesi ile birlikte rafine karbonhidrat ve şekerli gıdaların tüketiminin de kısıtlanması gerekir. Bu tür gıdalar ani ve hızlı bir şekilde kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir ve yağ depolanmasına neden olabilir. Rafine karbonhidrat ve şekerli gıdalar yerine tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve sağlıklı yağlar gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Bu sağlıklı karbonhidratlar ile beraber protein alımı da artırılmalıdır. Protein tüketimi tokluk hissi sağlar ve kas kütlesinin korunmasını sağlar ve artmasına yardımcı olur. Tavuk, balık, hindi, yumurta, süt ürünleri, baklagiller ve tofu gibi protein kaynaklarının diyet listesinde bulunması gerekir. Karbonhidrat ve protein ile beraber yağ tüketimine de dikkat etmek gerekir. Vücudun yağa da ihtiyacı olduğu unutulmadan sağlıklı yağların beslenme düzeninde mutlaka yer alması gerekir. Yağ tüketiminde özellikle doymuş yağların tüketimini sınırlandırmaya ve sağlıklı yağ kaynakları olan avokado, zeytinyağı, balık gibi yağlar tüketilmeye çalışılmalıdır. Sağlıklı yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar ve besin emilimini destekler.

Bölgesel incelme diyetinden daha çok verim alabilmek için mutlaka egzersiz de yapılmalıdır. Yapılabilecek egzersizler arasında koşu, yüzme, bisiklet sürme gibi kardiyo egzersizleri; ağırlık kaldırma, vücut ağırlığı egzersizleri gibi direnç egzersizleri; inceltilmek istenen bölgelere odaklanan spesifik egzersizler vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca su tüketiminin de asla ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Bölgesel İncelme Diyetinde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir beslenme planı oluştururken vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri dengeli bir şekilde alınması önemlidir. Bölgesel incelme diyetinde tüketilmesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir:

Tavuk Hindi Balık Yumurta Yoğurt Peynir Süt Soya fasulyesi Mercimek ve diğer baklagiller Ekmek Makarna Pirinç Yulaf Brokoli Ispanak Lahana Havuç Biber Kabak Elma Muz Portakal Çilek Yaban mersini Zeytinyağı Avokado Ceviz Badem Keten tohumu Su Bitki çayları Şekersiz yeşil çay Doğal meyve suları

Bölgesel İncelme Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Bölgesel incelme diyetinde besin seçimi yaparken dikkatli olunması ve besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle bireysel beslenme ihtiyaçlarının ve sağlık durumunun göz önünde bulundurulması gerekir. Bölgesel incelme diyetinde tüketilmemesi gereken besinler aşağıda listelenmiştir:

Şekerli içecekler Şekerli atıştırmalıklar Hazır meyve suları Tatlılar Şekerli tahıllar İşlenmiş atıştırmalıklar Beyaz ekmek Beyaz pirinç Beyaz makarna Kızarmış yiyecekler Yağlı etler Tereyağı Margarin Salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri Alkollü içecekler

Bölgesel İncelme Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Bölgesel incelme diyetinde dikkate alınması gereken bazı genel kurallar mevcuttur. Protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve mineral açısından zengin çeşitli besinleri içeren bir beslenme planının oluşturulması ve bu besin ögelerinin vücuda doğru gıdalarla sağlanması önem taşır. Hedeflenen kilo kaybı veya kilo koruma hedeflerine göre günlük kalori ihtiyacı hesaplanarak bu doğrultuda bir kalori düzenlemesine gidilmesi gerekmektedir.

Öğünlerdeki porsiyon miktarlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Porsiyon kontrolüne dikkat etmek, aşırı yemek yemenin önüne geçmeye yardımcı olur ve fazla kalori alımının engellenmesini sağlar. Tüketilecek besinin etiketini okuyarak porsiyon boyutlarına dikkat edilmesi ve mümkünse yemeklerin önceden hazırlanarak porsiyonların kontrol altında tutulması gerekir. Karbonhidrat ve yağ kaynaklarının seçiminde sağlıklı gıdaların tüketimi son derece önemlidir. Tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi kompleks karbonhidratlar ile avokado, zeytinyağı, ceviz, badem gibi sağlıklı yağ kaynaklarının seçilmesi önem arz eder.

Bölgesel İncelme Diyetinde Tavsiye Edilen Süre Ne Kadardır??

Bölgesel incelme diyetinde tavsiye edilen süre genellikle 1 ay ila 3 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Yine de bölgesel incelme diyetinin uygulanma süresi belirli bir zaman dilimine bağlı olarak kesin sınırları yoktur. Bunun nedeni ise bölgesel incelme diyetlerinin bilimsel olarak sınırlı kaynaklara sahip olması ve belirli bir bölgedeki yağları hedeflemenin zor olmasıdır.

Durum böyle olsa da uzun vadeli bir beslenme planı ve yaşam tarzı değişiklikleri, sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için önemlidir. Bu süreç, kişinin başlangıçta belirlediği hedeflere ve kişisel faktörlere; vücut yapısı, genetik faktörleri, metabolizması ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Dolayısıyla, bölgesel incelme diyetlerine bağlı olarak belirli bir süre belirlemek yerine, uzun vadeli bir sağlıklı yaşam tarzı benimsemek ve bu şekilde beslenmek daha önerilen bir yaklaşımdır.

Bölgesel İncelme Diyeti Zor mudur?

Bölgesel incelme diyetinin zorluk derecesi orta seviyedir: genel olarak ne çok zor bir diyettir ne de çok kolay bir diyettir.

Bölgesel incelme diyetinin belli başlı bazı zorlukları olabilir. Bölgesel incelme diyeti, bazı insanlar için zor olabilir çünkü belirli bir bölgedeki yağların yakılmasına yönelik beklentilerin gerçekleşmemesi veya hedeflere ulaşamama riski vardır. Ayrıca belirli bir bölgedeki yağları hedeflemek zor olabilir, çünkü vücut farklı kişilere farklı şekillerde tepki verebilir. Ayrıca sadece belirli bir bölgedeki yağları hedeflemeye çalışmak, kişinin kendini daha çok odaklanmış hissetmesine neden olabileceği için kilo kaybı sürecinde stres, hayal kırıklığı veya motivasyon kaybı gibi sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra bölgesel incelme diyeti genellikle sınırlayıcıdır ve kişinin belirli besinlere veya yiyecek gruplarına karşı kısıtlamalar getirebildiği için sürdürülebilirliğini zorlaştırarak uzun vadede uygulanmasını da zorlaştırabilir.

Bölgesel incelme diyetinin elbette bazı kolaylıkları da vardır. Örneğin belirli bir bölgedeki yağları hedefleme konusunda kişilere bir hedef verdiğinden motivasyonunu artırabilir ve diyet programına bağlı kalmayı da kolaylaştırabilir. Bölgesel incelme diyeti uygulayan kişiler, belirli bir bölgede yağ kaybı yaşadıklarını düşündüklerinde kendilerini daha iyi hissedebilirler. Bölgesel incelme diyetinde beslenmeye daha dikkatli bir şekilde odaklanma sağlayacağından sağlıklı besin seçimlerini teşvik edebilir ve genel olarak daha dengeli bir beslenme düzeni oluşturabilir. Bölgesel incelme diyeti genellikle egzersizle birlikte uygulanması tavsiye edilir; egzersiz ise kişinin egzersiz motivasyonunu artırır. Bu da genel olarak daha fazla kalori yakmaya ve sağlıklı bir yaşam tarzına olan bağlılığı artırmaya yardımcı olur.

Bölgesel İncelme Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme diyeti, kişilerin özellikle belirli bir bölgedeki yağları eritme hedefi verir. Bunun için diyet uygularken kişinin motivasyonunu artmasını sağlar ve diyet programına bağlı kalmayı da kolaylaştırır. Kişilerin özellikle erimesini istedikleri bölgelerdeki yağlarda azalma olduğunu hissettiklerinde kendilerini daha iyi hissedebilirler. Bu da özgüveni artırır ve diyetin sürdürülmesini kolaylaştırır. Ayrıca bu diyetin prensipleri gereği kişiler beslenmelerine daha çok dikkat edeceklerinden günlük yeme alışkanlıklarında da daha da odaklanmalarını teşvik eder. Böylece daha sağlıklı besin seçimleri ile birlikte genel olarak daha dengeli bir beslenme düzeni oluşturabilir.

Bölgesel incelme diyetinin genellikle egzersizle birlikte uygulanması tavsiye edilir. Bu yolla kişinin egzersiz motivasyonunu artırabilir. Böylece daha fazla kalori yakmaya ve sağlıklı bir yaşam tarzına olan bağlılığı artırmaya yardımcı olur.

Bölgesel İncelme Diyetinde Diyetisyen Yorumu Nasıldır?

Bölgesel incelme diyeti ile ilgili diyetisyenin yorumu şu şekildedir:

‘’ Hiçbir besinden zayıflama ve incelme mucizesi beklemememiz gerekiyor. Ancak bazı besinlerin incelmede daha çok etkisi olduğu da yadsınamaz. Özellikle çok yoğun spor yapmıyor ama belli vücut bölgelerini destekleyecek egzersizler yapıyorsanız bölgesel incelme diyeti avantajlı olabilir. Sağlık problemi olmayan bireyler düşük enerjili bu diyeti uygulayabilir.‘’

Bölgesel İncelme Diyetine Benzer Diyet Planları Nelerdir?

Düşük karbonhidrat diyeti, karbonhidrat alımının sınırlandığı ve özellikle rafine şekerlerin tüketimi azaltan bir yaklaşımdır. Bu yönleriyle kilo kaybına ve vücut yağının azalmasına yardımcı olur. Düşük karbonhidrat diyeti ve bölgesel incelme diyeti arasında bazı benzerlikler olsa da temelde farklı amaçlara hizmet ederler. Hem düşük karbonhidrat diyeti hem de bölgesel incelme diyeti; kilo verme veya vücut yağlarını azaltma amacı vardır; genel olarak daha iyi bir vücut kompozisyonu elde etmeyi hedefler, karbonhidrat alımı kısıtlanmıştır, genellikle protein alımını artırmaya odaklanır ve genellikle yağ alımını artırmayı içerir. Ancak temelde düşük karbonhidrat diyeti tüm vücutta yağ yakımını teşvik etmeyi ve kilo vermeyi hedeflerken bölgesel incelme diyetinde belirli bölgelerdeki yağlar hedef alınır ve o bölgelerde incelme hedeflenir.

Yüksek protein diyeti, günlük beslenmede protein alımının artırıldığı bir diyet planıdır. Protein alımını artırarak kas kütlesini artırmayı ve yağ kaybını hedefler. Bu diyet planı günlük kalori alımına göre belirlenen yüksek oranda protein içeren yiyecekleri içerir. Hem yüksek protein diyeti hem de bölgesel incelme diyeti; sağlıklı beslenmeyi vurgular; daha çok besleyici ve sağlıklı gıdalar tercih edilir, karbonhidrat tüketimi kısmen kısıtlanmıştır, vücut kompozisyonunu iyileştirme ve kilo yönetimi sağlamaya yardımcı olur.

Atkins diyeti, düşük karbonhidratlı bir beslenme planıdır. Bu diyet, karbonhidrat alımını sınırlar ve aynı zamanda protein ve yağ tüketimini artırır. Hem atkins diyeti hem de bölgesel incelme diyeti; karbonhidrat tüketimi kısmen kısıtlanır, genel olarak vücuttaki yağ oranını azaltmada etkilidir.