Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sevgi Gökçen Erkün 11.06.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Besin almadan haftalarca yaşayabiliriz fakat susuz birkaç gün yaşayabiliriz. Her fırsatta suyun çok önemli olduğunu savunuyoruz, tamam ama suyun vücudumuza kattığı bu kadar fayda nedir?

Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Besin almadan haftalarca yaşayabiliriz fakat susuz birkaç gün yaşayabiliriz. Her fırsatta suyun çok önemli olduğunu savunuyoruz, tamam ama suyun vücudu muza kattığı bu kadar fayda nedir?

  • Aldığımız besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan atıkları böbrek ve akciğerlere taşıyıp bizi toksik maddelerden korur.
  • Vücudumuzun ısısını dengede tutmada yardımcı olur.
  • Eklemlerimizin kayganlığını sağlar.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Kulak, burun, boğaz gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar.
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • İdrar yolu enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.
  • Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması sebebiyle selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
  • Gerekli miktarda su alındığında; mide doygunluğu anlaşılarak fazla besin tüketiminden bizi korur ve zayıflamamıza yardımcı olur.

Kısacası; su vücudumuzun dengesini sağlamak için bize yardımı dokunan en büyük etken.

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kişinin yaşam koşullarına, yaptığı işe, cinsiyetine, kilosuna göre değişmektedir. Sağlıklı birey yeterli miktarda su içtiğini idrarını takip ettiği zaman anlayacaktır. Eğer; idrar suya yakın bir renkte akışkan çıkıyorsa, yeterli su alıyorsunuz demektir, eğer; idrarınız sarıya yakın ve yoğun çıkıyorsa, vücudunuzun su miktarını karşılayamıyorsunuz demektir. Şunu da unutmamak gerekir ki; gün içinde aldığınız çayın ve kahvenin günlük su tüketiminize yararı yoktur. Aksine bu içecekler daha fazla idrar çıkışını sağladığı için vücudunuzda su miktarının azalmasına sebep olur ve vücudunuz susuzluk çekecektir.

Suyun yararı olduğunu savunuyoruz, fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi suyun da fazlası zarardır.

Aşırı su tüketimi; kanın sulanmasına sebep olarak hacimsel olarak artış olur, buda damarların genişleyip kalbe fazla yük bindiriyor olması demektir. Şunu da unutmamak gerekir ki vücudumuzdaki suyu böbrekler atar, siz fazla su içtiğinizde böbrek bu suyu atacağı için aşırı su içmeniz durumunda böbrekleri yoracaksınız.  Aşırı su alımıyla; vücutta yoğun bir elektrolit kaybı oluşmaktadır. Ayrıca hücre içi ve hücre dışı sıvıda dengesizlik olur, vücut bu dengesizliği korumak için kandan hücrelere sıvı geçişi olur. Bunun sonucunda ödem oluşur. Bu ödem eğer beyinde oluşursa; tansiyonda-dikkat-edilmesi-gerekenler">hipertansiyon, baş ağrısı, beyin kanaması hatta ölüme kadar gidebilir. Fakat günlük yaşantınızdan daha fazla aktiviteniz oluyor ya da sıcak yaz günlerinde terlemeniz artıyorsa içilen su miktarını artırmada yarar vardır.

Eğer su içmeyi unutuyorsanız yanınızda şişe gezdirerek, bu sıkıntıyı vücudunuza yaşatmayabilirsiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız; alışmak adına suya karanfil ya da bir iki damla limon sıkarak su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Kış aylarında bile günde 6-7 litre kadar su içiyorsanız, böbreklerinize bu kadar yüklenmeyin ve su miktarınızı azaltarak onlara yardımcı olun.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir