Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Çocuk Beslenmesinde Pekmezin Yeri
ayse acar 28.01.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çocuk Beslenmesinde Pekmezin Yeri

Meyveler, insanlar için en değerli gıdalardandır. Taze olarak tüketilebildikleri gibi, kuru, pestil veya pekmez olarak da tüketilebilirler. Pekmez, çocukların gelişiminde oldukça önemli olan mineralleri içerir.

Çocuk Beslenmesinde Pekmezin Yeri

Pekmezin Beslenmede Önemi

 


Özellikle çocuk beslenmesinde, karbonhidrat ve proteinler oldukça önemli bir yer tutar. Anne sütünden sonra, çocuğun yeterli beslenebilmesi için karbonhidrat ve protein desteğine ihtiyacı vardır.
Bebeklik döneminde bunun gerçekleşebilmesi için belli bir süre geçmesi ve bu enzimin bebeğin vücudunda sentezleniyor olması gerekir. Bunun için, anne sütünün olmadığı bu dönemde, karbonhidrat kaynağı ve tatlandırıcı olarak şeker(çay şekeri) yerine kalori/pekmez">pekmez kullanılması çok daha uygundur. Öte yandan, beyin enerji kaynağı olarak sadece glikozu kullandığından, glikoz alınmadığı takdirde beyindeki gelişmede duraklama ve yavaşlama gerçekleşir. Kana geçmesi çok kolay olan şeker, üzümde ve pekmezde bol miktarda, glikoz ve fruktoz olarak basit karbonhidrat formunda bulunur. Bu nedenle sindirim sisteminde parçalanmasına gerek kalmaz ve dolayısıyla doğrudan emilime uğrar.

Pekmez; Demir, Fosfor, Çinko, Magnezyum, Potasyum gibi mineraller açısından da oldukça zengindir.

Magnezyum ve Potasyum, sinir sisteminin düzenli çalışması için gereklidir ve bu ihtiyaç kuru üzüm ya da pekmez tüketimiyle karşılanabilir.
Çinko ise, cinsiyet gelişimi, büyüme ve gelişme için oldukça önemlidir. Kalsiyum açısından da oldukça zengin olan pekmez, kemiklerin gelişimi, sağlıklı büyüme ve gelişme, kalp sağlığı ve osteoporoz (kemik erimesi) riskini önlemek için de tüketilmelidir.
Demir minerali de, vücutta hemoglobin yapımında kullanılmakta olduğundan, kemik iliğinde çok önemli bir düzenleyici faktördür ve kan hücreleri oluşumu için gereklidir.Tablet halinde olan demir formu, vücutta kullanılan demir formundan farklıdır. Bu sebeple Demir ihtiyacının tablet yerine doğal yollardan, yani pekmez veya kuru üzümle karşılanması çok daha uygun olacaktır.
Aynı zamanda, siyah üzüm ve pekmezde bolca bulunan antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir.Vücutta kanser, kalp hastalıkları, inme gibi rahatsızlıklara yol açan serbest radikalleri; içeriğindeki maddelerle etkisiz hale getirirler.

Pekmez, çocuklar ve sporcular için ihtiyaçları olan enerjiyi hızla sağlayabilen bir kaynaktır.Çocuklara pekmezli tatlılar hazırlanarak, çikolata yerine pekmez tüketme alışkanlığı kazandırılabilir. Yoğurt ya da sütün içerisine pekmez koyarak da, hem süt tüketimi, hem de tatlı ihtiyacı daha doğal yollardan karşılanabilir. Meyve salatalarında da sos olarak pekmez kullanılabilir.
Pekmez tüketimi, çocukluk dönemi anemilerinin (kansızlık) önlenebilmesi için çok önemlidir.

Ayrıca, kış aylarında çocuklara tahin-pekmez karışımı yedirilerek; hem pekmezin, hem de tahinin tüm faydalarından en yüksek seviyede yararlanmaları sağlanabilir.

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir