Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Dereotu Rahat Bir Uykuya Birebir
Diyetisyen Sena Tuvanç 12.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Dereotu Rahat Bir Uykuya Birebir

Dereotu sağlığa birçok faydasının olmasının yanı sıra, geceleri daha rahat uyumanızı sağlıyor.

Dereotu Rahat Bir Uykuya Birebir

Dereotu B vitamini ile önemli miktarda uçucu yağlar içerir. Bu yağlar, doğada uyarıcı özellikleri olan önemli maddelerdendir ve sedatif ve hipnotik uyarıcı rolünü üstlenirler. Bu nedenle dereotunun sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır ve geceleri rahat bir uyku sağlar.

Dereotu ayrıcafosfor, bakır, magnezyum, A ve C vitaminleri ile potasyum, diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi">kalsiyum, demir ve çinko yönünden de çok zengindir. Bir tutam dereotu, bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının % 40’ını, A vitamini ihtiyacının ise % 43’ünü karşılar.

Lifli bir gıda olduğu için, dereotu hazmı kolaylaştırarak kabızlığı engeller.Sindirim sisteminin aktif kalmasını desteklediği için, hazımsızlık, mide ağrıları ile mide krampları gibi sorunların tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.2002 yılında yapılan bir çalışmaya (BMC Pharmacology) göre, dereotu fazla mide asidi üretimini baskılayarak mide lezyonu (ülser) gelişimini önlemektedir.Aynı zamanda kolesterol konusunda da vücuda olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.2008 yılında İran Biyokimya ve Biyofizik Enstitüsü tarafından yapılan çalışmada dereotu yapraklarının trigliserid değerini %50, toplam kolesterolü ise %20 düşürdüğü belirlenmiştir.

Dereotu bol miktarda kalsiyum da içerdiğinden, kemik sağlığı için çok faydalıdır. Kemiklerde oluşabilecek mineral kaybını önler, içerdiği besin ve minerallerle bünyeyi güçlendirir. Vücutta bulunan toksinleri dışarı atar, fazla tuzun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanında içerdiği su sayesinde idrar söktürür ve dolaylı olarak boşaltım sistemine yardımcı olur.

Dereotlu Muffin: Dereotu ve Tam Buğday Unu

Dereotlu muffinin bir diğer önemli malzemelerinden olan tam buğday ununun da faydaları göz ardı edilmemelidir. Tam buğday unu, yüksek lif oranı sayesinde sindirimi yavaşlatarak vücuda uzun süreli enerji üretimi sağlar ve kan şekerinde oluşabilecek dalgalanmalara karşı korur. Yüksek glisemik indekse sahip  olan yiyecekler kan şekerinin hızlı yükselmesine, yedikten kısa bir süre sonra ise aç hissetmenize sebep olur. Düşük glisemik indekse sahip yiyecekler ise vücut tarafından daha yavaş emilir, böylece kan şekerinde ani oynamalar olmaz ve yemekten sonra daha uzun süre tok hissedersiniz. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre beyaz ekmeğin glisemik indeksi 71 iken, tam buğday unundan yapılan ekmeğin 51’dir. 

Ayrıca vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri açısından beyaz una göre çok daha zengindir.Tam buğday unu B1, B2, B3 ve B9 ( folik asit) vitaminlerini içerir. Beyaz un, işlenmesi sırasında bu vitaminleri büyük oranda kaybeder.

Bilgiyi değerlendir;

Dereotlu muffin içerdiği dereotu ve maydanoz ile vitamin, mineral ihtiyacınıza destek olurken kalori/yogurt-tam-yagli">yoğurt,yumurta,tam buğday unuyla da oldukça doyurucudur.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir