Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Kas Kaybetmeden Kilo Vermek
mustafa tilekli 24.01.2015 3 dakikada okunur
yorumlar
6
kaydet

Kas Kaybetmeden Kilo Vermek

Kas kaybı neden olur ve nasıl önlenir?

“Kas mı kaybediyorum yoksa yağ mı?”

Zayıflamak isteyen herkesin diyet ve egzersiz yaparken aklına gelen bir sorudur bu. Kas kaybı, aslında kilo verme sürecinde doğal olarak görülen bir durumdur. Bu durumu en aza indirmek veya engellemek ise tamamen bizim elimizdedir. Doğru bir diyet ve doğru egzersiz programıyla, kas kütlesini korumak veya artırmak mümkündür.

Beslenme ile hareketlilik durumu, son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konulardan biri olan metabolizma hızını da etkiler. Vücuttaki kas kütlesi ne derece ideal veya ideale yakınsa, metabolizma da o kadar hızlı çalışır. Kas kütlesinin istenen düzeyde olması ve korunabilmesi için de, düzenli bir egzersiz ve beslenme programının sürdürülmesi gerekir.

Kas Kaybı Nasıl Olur?

Vücuttaki kas ve de su kaybının en büyük sebebi, ilk olarak popüler diyetler olarak bilinen ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan diyetler uygulamaktır. Tamamen hareketsiz bir yaşam tarzıyla birlikte sürdürülen bu diyetler, kas kaybına yol açıp yalancı bir zayıflama sağlar ve bu durum çok kısa sürer. Çünkü oluşan kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır ve bu durum yağlanma sürecinin hızlanmasına neden olur. Doğru bir beslenme alışkanlığı kazanılmadığı için de, kontrol edilemeyen iştah bedeni tekrar ele geçirir.

Popüler diyetler genellikle olması gerekenden çok daha az miktarda karbonhidrat içerir ve kasların yağ yakabilmesi için vücutta yeterli miktarda karbonhidratın bulunması gereklidir. Eğer yeterli karbonhidrat yoksa vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Sadece kas kaybı ile kalınmadığı gibi, kandaki zehirli atıkların miktarı da yükselir ve bu da hem böbreğin hem de karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına sebep olur.

İdeal bir diyet, ortalama %50-60 oranında karbonhidrat içermelidir. Popüler diyetler arasında yer alan düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli diyetlerde ise bu oran %20’lere kadar düşer. Kilo verdikten sonra, erişilen kiloyu koruyamamanın en büyük sebeplerinden biri de budur.

Kas Kaybını Engellemede Karbonhidratın Önemi

  • Vücut kas yapmak ve bu dokuyu koruyabilmek için yeterli düzeyde insülin hormonuna ihtiyaç duyar.
  • İnsülin hormonunun istenen ölçüde salgılanabilmesi için gereken miktarda doğru karbonhidrat türünün alınması gerekir.
  • Sadece protein ile kas kütlesi artmaz ve ayrıca alınan protein miktarı kadar proteinin kalitesi ve kullanılabilirliği de önemlidir.
  • Vücutta ancak yeterli miktarda karbonhidrat olması durumunda kaslar gelişip yağ yakabilir.
  • Egzersiz ile birlikte artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli karbonhidrat tüketilmezse kaslar yıkıma uğrar, güçsüzleşir ve vücut yağlanmaya başlar.

Kas Dokusu ve Sıvı Tüketimi

Kas dokusunu artırmada ve korumada diyet ile egzersiz kadar, su tüketimi de çok önemlidir. Gün içinde, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında mutlaka su içmeye özen göstermek gerekir. Kaybolan vitamin ve mineral ihtiyacı ise düzenli tüketilen sebze ve meyvelerle karşılanabilir.

Sonuç olarak, vücutta kaslarla yağlar bir savaş halindedir ve bu savaşı kimin kazanacağı da bizim elimizdedir. Unutmayın, diyet yaparken alınan sonuçlar kadar bu sonuçların nasıl alındığı da önemlidir.

Yorumlar

Emine Cavdar

Emine Cavdar Bnde Zayıflamak istiyorum

14.02.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ
Mustafa Tilekli

Mustafa Tilekli Merhabalar Zelal hanım sorularınıza daha ayrıntılı yanıtlar verebilmem adına soru cevap şeklinde mesaj yoluyla bana ulaşmanızı rica ediyorum.

29.01.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ
Mustafa Tilekli

Mustafa Tilekli Kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan baklagil tahıl sebze ve meyve grubunda bulunan besinlerle alınmalı,basit şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız

26.01.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ
Burak Gündoğdu

Burak Gündoğduspordan önce ve sonrasi ozellikle ? 02.04.2015

Burak Gündoğdu

Burak Gündoğduhocam karbonhidrat kismini tam aacarmisiniz ? 02.04.2015

Alper Kultufan

Alper Kultufan karbonhidrat olarak neler önerirsiniz.

26.01.2015
Yanıtla
yoruma yorum yapan
  PAYLAŞ

İlgini Çekebilir