Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Kolesterol Düşmanı Kabak
Diyetisyen Sena Tuvanç 23.12.2016 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kolesterol Düşmanı Kabak

İddiasız bir görünüme sahip olan kabak, aslında içeriğiyle pek de öyle olmadığını kanıtlıyor. Düşük kalorisi ve lif deposu yapısı ile kabağı mutlaka farklı şekillerde tüketmek gerekli.

Kolesterol Düşmanı Kabak

Günün Yemeği: Kıymalı Kabak Yemeği

Kıymalı kabak yemeği, C vitamini, potasyum, folik asit ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Tam bir “tencere yemeği” olan bu leziz öğün, içerdiği lif, yağ ve düşük karbonhidrat ile kan şekerini yükseltmiyor ve tokluk hissi sağlıyor.

  • Kabak %95 su içeriği ile kalorisi en düşük besinler arasındadır.
  • İçerdiği manganez ve C vitamini sayesinde dolaşım sistemini korumaya yardımcı olur.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

 

Kabağın içerisindeki diyet lifi, yağ sindirilirken karaciğer tarafından üretilen safra asitlerine tutunarak, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu lif safra asidi ile karışır ve böylece daha fazla yağ sindirme ve karaciğeri şarj etme yeteneğini yavaşlatarak daha fazla safra asidi üretir. Daha fazla kolesterol, karaciğer tarafından safra asitlerinin üretiminde tüketilir ve sonuç olarak vücutta kolesterol seviyelerinde düşüş gözlenir.

 

Bilgiyi değerlendir;

Yüksek kolesterol probleminiz var ise, yemeklerden aç kalkıyorsanız ve kilo kaybını hedefliyorsanız öğünlerinizde kıymalı kabak yemeğine yer verebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir