Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Yeni Bir Sezona Girerken Önlemini Şimdiden Al
Diyetkolik Diyetisyenim 02.09.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yeni Bir Sezona Girerken Önlemini Şimdiden Al

Yazın sonuna gelmiş bulunuyorsun. Peki bu ne demek? Bundan sonra mevsim sonbahara, sonbahardan da kışa geçecek; havaların giderek soğuması, günlerin kısalmasıyla birlikte hareket seviyesinin kendiliğinden azalması, kilo alma riskini beraberinde getirecek. Peki durum gerçekten bu kadar vahim mi diye düşünüyorsan cevap tam karşında duruyor. Yeni bir döneme başlayacağın bu ay sana vereceğimiz uygulaması kolay tüyolar, belki de her yıl kilo konusunda yaşadığın o kısır döngüden kurtulmana; zamanla, hedeflerine ulaşarak bugün olduğundan daha iyi hissetmene yardımcı olacak.

Bu yeni sezon süresince, daha sonra keşke dememen için aklında bulundurman gerekenleri özetle şu şekilde sıralayabiliriz;
Yaz bitti artık diyet yapmama gerek yok mantığından sıyrıl ve diyeti bikini için katlanılan bir eziyet olmaktan çıkararak, daha iyi hissetmek için değiştireceğin bir yeme alışkanlığı olarak algıla. .. Soğuk kış ayları boyunca alınan kilonun yaz aylarına girilince kalıcı olarak hemen verilebilmesi, ne yazık ki neredeyse imkansızdır. Bu söyleyeceğimizi büyük harflerle masanın karşına ya da masaüstüne not edebilirsin; 4-5 ayda alınan kilolardan sağlıklı ve kalıcı bir şekilde birkaç haftada kurtulamazsın. Bu nedenle bilinçli bir sonbahar ve kış geçirmen, yaz ayları boyunca yemende ve içmende gösterdiğin özeni aynı şekilde devam ettirmen, hayatının her döneminde fit olmanı ve sağlıklı hissetmeni sağlayacaktır.
Peki yaz dönemi bittikten sonra kilo almak neden daha kolaydır?
beslenmesi-yuzuculerin-beslenmesi/" >Yüzme, doğa ve akşam yürüyüşleri, seyahat hazırlıkları gibi yaz aylarında yaşanan hareketli zamanlar kış aylarına doğru yerini televizyon karşısında geçirilen hareketsiz akşamlara bırakır. Günlerin kısalması aynı zamanda kış aylarına doğru depresif düşünce ve hissiyatın daha sık yaşanmasının sebebidir. psikoloji-diyet-iliskisi/" >Depresyon pek çok konuda isteksiz olmana veya sürekli uyku halinde hissetmene neden olabilir. Saydığımız bu iki olasılık da kilo almana olanak yaratacaktır. Bunun için haftada 2 defa balık, günde 10-15 adet badem- fındık tüketmek veya 3 bütün ceviz tüketmek sinir sistemini güçlendirerek isteksiz ruh halinden korunmanı sağlayacaktır.
Bir başka neden ise yaz dönemi biterken havaların soğuması ile beraber vücut ısısın azalarak vücudun kendini korumaya almasıdır. Bu nedenle yaz aylarından sonra kilo almak, yağ dokusunun artması normale göre daha kolaydır.  
Sadece yaza girilirken yapılan diyetler kısa sürede büyük kilo kayıpları hedeflendiği için çoğu zaman günlük hayata adapte edilmesi mümkün olmayan şok diyetlerle ya da tüm gün aç kalarak uygulanmaya çalışılır. Diyet, Türkçe dahil, pek çok dilde denge, sağlıklı yaşam, beslenme anlamına gelir. Ancak, bizim ülkemizde diyet kısa bir süre uygulanan geçici bir beslenme tarzı gibi olarak algılanır. Diyet alışkanlık haline getirilip, hayatın içine adapte edildiği zaman uygulanabilirdir ve kişinin daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Bu yeni dönemde yapman gereken ilk şey, en temel diyet algını, diyet aç kalmaktır düşüncesini değiştirerek, ya hep ya hiç inancından kurtulmak. Unutma, hayatın boyunca tükettiğin miktarlara dikkat ettiğin sürece istediğin her şeyi yiyebilirsin. Aç kalmak, öğün atlamak, ekmek tüketmemek kilo verme umudu ile yapılan en yaygın doğru bilinen yanlışlardır.
 
Haydi, sen de yeni dönemini hedeflerini belirleyerek bugünden planla ve sağlıklı yaşam yolculuğuna hazırlan.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir