Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Evde Kilo Vermek Mümkün
Tuğçe Altan Bahçe 03.02.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Evde Kilo Vermek Mümkün

Evde tüm besinler gözünüzün önünde duruyor, buzdolabı ise tam karşınızda ve üstelik komşunuz öğleden sonra misafirliğe geliyor! Evde kilo almak kaçınılmaz olmaya başladı ve siz kendinize bir türlü doğru bir beslenme programı ve öğün düzeni oluşturamadınız. Tükettiğiniz besinlerin çeşidini ve miktarı da değişti.

Evde Kilo Vermek MümkünEvde kilo vermek veya ideal kilonuzu korumak, doğru çözüm önerilerini uygulayarak mümkün olabilir. "Ev işi yapıyorum, oldukça hareketliyim" diye düşünseniz de, aslında ev işleri yeterli derecede fiziksel aktivite içermez ve tükettiğiniz besinler değişmedikçe bölgesel olarak kilo almanız kaçınılmaz olur. Ayrıca evde daha az sosyal ortam yaratmak kontrolsüz besin tüketimini engelleyerek, kışın dengeli beslenmeyi öğrenmenizi kalori/coca-cola">kolaylaştıracak ve kilo kontrolü sağlayarak yaza daha sağlıklı ve fit girmenizi sağlayacaktır.
 
Evde kilo vermek için,
 
** Güne en sağlıklı öğün olan kahvaltıyı yaparak başlayın.
 
** Beslenmenizi gözden geçirin, fazla karbonhidrat içeren besinleri tüketmeyin.(Ör. Poğaça, börek, kek, makarna, pilav)
 
** Fazla miktarda yağ içeren yemekler yememeye ve pişirmemeye çalışın. Kızartma yapmak yerine, diyet yemek tariflerinizi fırında veya buğulama yöntemi ile pişirin. (Ör. Yağlı kağıt kullanarak fırında patates kızartması yapın.)
 
** Tatlı veya şeker tüketmek istediğinizde, kek veya kurabiye pişirecekseniz, pekmez veya az miktarda şeker ilave edin ve tam buğday unu kullanın. Çikolata tüketmek yerine, meyve, kuru meyve veya kuru meyve barları tüketin.
 
**Porsiyon ölçülerinizi ve besin çeşitliliğinizi ayarlayın. Porsiyon miktarınızın artmaması için öğün atlamamaya özen gösterin.
 
**Beslenme günlüğü tutarak, öğünlerinizi saatlerine ve miktarlarına göre yazmaya çalışın.
 
**Ev toplantılarına ve arkadaşlarınızla buluşmaya aç gitmeyin. Mutlaka ara öğün yapın.
(Ara öğün alternatifleri: 4 kuru kayısı + 2 adet ceviz veya 2 adet etimek + 1 adet az yağlı karper peyniri)
 
**Tükettiğiniz içecekleri gözden geçirin. Fazladan şeker ve kalori almamak için, kola yerine maden suyunu veya meyve suyu yerine suyu tercih edin.
 
** Yapabildiğiniz kadar fiziksel aktivite ve yürüyüş yapın. Bu, sağlıklı bir vücut şekline sahip olmanızı da sağlayacaktır. (Ör: Haftada 3 gün 30 dakika yürüyüş veya her gün 5 kez 5 kat inip –çıkmak veya her gün 20 defa mekik ç ekmek)
 
** Eğer fiziksel aktivite miktarınızı ölçemiyorsanız, adım sayar ( pedometre ) kullanın. Ev içinde günde 5000 adıma ulaşmaya çalışın.
 
Evde kilo vermek için beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız her olumlu değişiklik, sağlıklı kalabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda besin seçimleriniz, vücudunuzun göreceği yararı ya da zararı belirleyecektir. Beslenme davranışlarınızı ve fiziksel aktivitenizi düzenlemenize rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız, mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir