Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sağlıklı Bir Ramazan İçin Sahurda Yumurta Tüketin
Damla Eda Özçoban 01.06.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı Bir Ramazan İçin Sahurda Yumurta Tüketin

Oruç tutarken sağlığınızı riske atmayın.

Sağlıklı Bir Ramazan İçin Sahurda Yumurta Tüketin

Ramazan ayı yaklaşıyor. Bu da bir ay boyunca beslenme alışkanlıklarının ve gün içindeki hareket halinin değişmesi demek oluyor. Vücut bu koşullara alışmaya çalışırken, sahurda ve iftarda yanlış besin tercihleri yapmak ise bu ayı olduğundan daha zor bir süreç haline getirebilir.

Oruç tutarken zorlanmamak adına sahurda sizi daha tok tutacak besinlere yönelebilirsiniz. Yoğurt, tam buğday/ tam tahıllı ekmek, kalori/muz">muz gibi besinler bunlara örnek olarak verilebilir. Ancak sizi en uzun süre tok tutacak besin, yumurtadır. Bu nedenle mümkünse sahurda yumurta yemeyi ihmal etmeyin.

Sahurda 1 Adet Yumurta Tüketin

Ramazanda gün içinde tükettiğiniz öğün sayısının azalmasıyla, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini karşılamak biraz zorlaşabilir.  Sahurda yiyeceğiniz 1 adet yumurta, bu besin ögelerinin bir kısmının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Yumurta, en kaliteli protein kaynağı olan besindir. Ramazan süresince sahurda tüketeceğiniz yumurta, hem ihtiyacınız olan proteinin bir kısmını kaliteli proteinden almayı sağlar, hem de tok tuttuğu için oruç sürecini daha rahat tamamlamanıza yardımcı olur. Ayrıca diğer protein kaynaklarına oranla, yumurta proteinlerinin bağırsaktaki emilimi daha yüksektir.

Yumurta kaliteli bir protein deposu olmasının yanı sıra, doymamışlar yağlar, A,D,E vitaminleri, tiamin, niacin, riboflavin, demir, çinko, folik asit ve fosfor açısından da önemli bir kaynaktır.

Yumurta Ramazanda Nasıl Tüketilmeli?

Ramazanda yumurtanın nasıl tüketildiği de aynı oranda önemlidir. Örneğin sucuk, sosis, pastırma gibi tuz içeriği yüksek besinlerle birlikte hazırlanan yumurta, oruç sırasında susuzluğun daha da artmasına neden olabilir. Yağda yumurtayı da sindirimi zorlaştırabileceği için ve fazladan yağ almamak için tercih etmemelisiniz. Sahurda yumurtanızı haşlanmış olarak, mümkünse kayısı kıvamında tüketebilirsiniz. Kayısı kıvamındaki tam katılaşmamış yumurta, daha kısa süre haşlanmaya maruz kaldığı için daha az besin ögesi kaybına uğrar.

Örnek Sahur Yemekleri

Uyumadan Hemen Önce

  • 1 su bardağı yarım yağlı yoğurt
  • 1 adet orta boy muz
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir