Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Yemeklerden Sonra Tatlı Tüketme İsteğiniz Oluyor Mu?
Tuğçe Altan Bahçe 25.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Yemeklerden Sonra Tatlı Tüketme İsteğiniz Oluyor Mu?

Ne sıklıkta tatlı olan besinleri tüketiyorsunuz ?

Yemeklerden Sonra Tatlı Tüketme İsteğiniz Oluyor Mu?

Ana öğünlerden sonra tatlı tüketme isteğiniz oluyorsa mutlaka öğün içeriğinizin kontrol edilmesi gerekir. Ana öğününüzde örnek olarak kuru fasulye-pilav veya köfte patates..vb yemekleri tüketiyorsanız tek çeşit besin grubunu tercih etmiş ve dengeli olmayan bir tabak oluşturmuşsunuz demektir.Tükettiğiniz yemeklerin çeşidi , miktarı ve lif oranının yüksek olması sağlıklı - dengeli olduğunu gösterir.

Sağlıklı bir menü oluşturmak ve yemeklerden sonra tatlı ihtiyacınızın azalması için tahıl ,et ,süt ve sebze grubu olan besinlerin bir tabakta buluşması gerekir. Sağlıklı bir tabak en az üç çeşit besin grubunu ( Tam tahıl grubu,sebze ve et grubu ) bir arada bulundurur. Besin çeşitliliğine dikkat ederseniz ve yemeklerinizde kalori/salata">salata veya sebze yemeklerine yer verirseniz yeterli lif tüketir, yemeklerden sonra tatlı olan besinlere karşı ihtiyacınızı azaltırsınız.
Bir çok değişiklik yapmanıza rağmen tatlı tüketme isteğiniz azalmıyorsa kan şeker değerlerinizin kontrol edilmesi gerekir. Tokluk kan şeker değerinizin düşük olması ( 70 mg/ dl altında)  veya 140 mg/ dl üzerinde olası bununla beraber tokluk İnsülin hormonu değerinizin yüksek olması şekerli ve karbonhidrat olan besinlere ihtiyacınızı artırır. Bu durumda doktor ve diyetisyeninizden mutlaka yardım almalısınız.

Kan şeker değer aralığınız da bir sorun yoksa, tatlı olan besinlere karşı hassasiyetiniz fiziksel değil duygusal yeme davranışından kaynaklanıyordur. Bu durumda hangi saatlerde veya günlerde tatlı olan besinleri tükettiğinizi not almalısınız. Stres duygunuzun artması şekerli besinlere olan ihtiyacınızı artırıyor ve kendinize çözüm olarak tatlı tüketme arzusu içinde buluyorsunuz demektir. Bu sorunu çözümlemek için; aç olmadığınıza emin olmalı ve gün içinde mutlaka ara öğün yapmalısınız. Sağlıklı ara öğün seçimleri stres artışını azaltıp gün içinde kendinizi daha olumlu hissetmenizi sağlar. Eğer yaptığınız değişiklik motivasyonunuzu artırmıyorsa psikolog ve diyetisyeniniz ekip olarak belirli bir süre sizi  takip etmesi gerekir.


ARA ÖĞÜNDE YETERLİ –DENGELİ BESİN SEÇİMLERİ ;

  • 4 adet kuru kayısı + 2 tam ceviz
  • 2 adet çavdarlı wasa + 1 dilim az yağlı peynir
  • 1 adet elma + 1 su bardağı kefir
  • 1 dilim çavdarlı ekmek + 1 adet az yağlı karper peynir
  • 3 yemek kaşığı kuru meyveli müsli + 1 su bardağı az yağlı süt
  • 1 su bardağı çilek + 1 su bardağı az yağlı yoğurt
  • 1/ 3 adet simit + 1 bardak ayran

Tatlı tüketme ihtiyacınızın azalmasını yapacağınız egzersiz programı da olumlu şekilde destekler. Haftada 3-4 gün 40 -45 dakika Kardio tipi ( kalp nabız atışına göre egzersiz ) yürüyüş veya bisiklet sürme kan şeker değerinizin dengesini sağlarken. Tatlı olan besinlere karşı hassasiyetini azaltır.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Fatma Kocaman

Fatma Kocaman Sevgili Tuğçe, paylaştığın açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. Herkesin okuması gereken bir makale.. Öneririm.

27.04.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir