Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Cilt Sağlığı İçin Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar
Aysen Arıcan 07.06.2012 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Cilt Sağlığı İçin Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Cilt güzelliği için genel olarak yeterli su içmek, antioksidan vitaminlerini içeren sebze ve meyveleri yeterli miktarda almak, güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cildin esnekliğini koruması için düzenli egzersiz yapmak gereklidir.

Güzellik Denilince İlk Akla Gelen Yüz Ve Cilt Güzelliğidir!

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmenin önemi şüphesiz çok büyüktür. Fakat biz kadınlar nedense tonlarca parayı cilt kremlerine ve güzellik salonlarına dökerken sağlıklı beslenip beslenmediğimizi sorgulamayız.

Cilt güzelliği için genel olarak yeterli su içmek, antioksidan vitaminlerini içeren sebze ve meyveleri yeterli miktarda almak, güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cildin esnekliğini koruması için düzenli egzersizyapmak gereklidir.

Yeryüzünde yer çekimi kuvveti olduğu sürece insan bedeni ve cildi çeşitli derecelerde sarkacaktır. Elbette genetik bazı faktörler, rüzgar, kirlilik, alkol, sigara, beslenme alışkanlıkları, tahriş edici kremler, yanlış cilt uygulamaları da cildin güzelliğini yitirmesinde ve sarkmasında etkilidir.

Bu gerçekle doğru zamanda yüzleşmek ve bunu olabildiğince yavaşlatmak ise sağlıklı, yeterli, dengeli ve doğru beslenerek mümkündür. 

Güzel bir cilt için neler yapılabilir?

 • Beslenmedüzeninizi rayına oturtarak işe başlayın, bunun için besin grupları ve sağlıklı beslenme bölümünden yararlanabilirsiniz.
 • Bu üç kelimeyi hayatınıza adapte edin, mümkünse tüm hücrelerinize nüfuz edin.

Ancak bu formülü uygularsanız güzel ve sağlıklı olursunuz.

  • ÇEŞİTLİLİK
  • ÖLÇÜ
  • DENGE
 • Devamlı kilo alıp vermeyin, harcadığınız kadar enerji almanız kilonuzun aynı kalmasını sağlayacaktır, bu konuda eğer başarılı olamıyorsanız mutlaka diyetisyeninizdenyardım isteyin. Devamlı kilo alıp vermeler başta çatlak oluşumu olmak üzere, sarkmalar ve hızlı yaşlanmanın en önemli nedenidir. Vücutta yağ oranınız artınca cildiniz daha gerginmiş gibi görünür, kilo verince de ciltte sarkmalara ve bazı lekelenmelere neden olabilir. Ayrıca yapılan hatalı diyetuygulamaları önemli ölçüde vitamin ve mineral kayıplarına neden olur. Saç dökülmelerinden tırnak kırıklarına, cilt kırışıklıklarından diş çürümelerine kadar birçok estetik sorun gibi görünen sağlık sorunu yanlış beslenmesonucu ortaya çıkar.
 • Günde 2-3 litre su içmeye kendinizi alıştırın. Cildin nem dengesi içtiğiniz su miktarıyla doğru orantılıdır.( Su ile ilgili bölümde ayrıntılı olarak bu konu yer almaktadır.)
 • Meyve ve bazı bitki çaylarından faydalanabilirsiniz, ancak bunları saatlerce kaynatarak hazırlamamalı, sadece 2-3 dakika demleyerek tüketmelisiniz. Burada dikkatli olacağınız konu, kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan ve etiketsiz ürünlerin kullanılmamasıdır. Aktar ve benzeri yerlerde açıkta satılan bir çok çay ve karışımlar zararlı toksinler ve maddeler içerebilirler. Ayrıca etken maddeleri çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden her bitki çayını içmeyin bu konuda diyetisyeninizedanışın.
 • Antioksidanlardan zengin besinleri yeteri kadar tüketmeye özen gösterin. Özellikle sebze ve meyveler en zengin antioksidan kaynağı besinlerdir.
 • Rafine edilmiş, şeker, un gibi besinlerden mümkün olduğunca kaçının. Bunların yerine doğal tatlandırıcılar, tam taneli tahıllar ve bunlarla yapılmış besinleri tüketebilirsiniz.
 • Haftada en az iki kez balik-sezonu-acildi">balık tüketin, Özellikle omega-3 yağ asitlerinden zengin balıklar cilt sağlığını olumsuz etkileyen güneş ışınlarının zararlı etkisini azaltır.
 • Doymuş yağlardan uzak durun. Hayvansal kaynaklı besinlerden yeteri kadar doymuş yağ alınır, bu nedenle yağ tüketiminizi mümkün olduğu kadar zeytinyağı gibi sıvı yağlardan karşılayın. Doymuş yağların damarların yapısını bozduğu ve cilde yakın olan kılcal damarlarda bu etkinin daha belirgin görüldüğü tespit edilmiştir.
 • Sebze ve meyvelerden her mevsim bol bol tüketin,
 • Fazla tuzlu beslenmekten kaçının, tuz su tutulmasını sağlayarak ödemlere neden olur. Ödemli bir cilt her zaman yaşlanmaya ve sarkmalara zemin hazırlar.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir