Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kahvaltı Olmazsa Olmaz!
Berre Behdioğlu 23.10.2014 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Kahvaltı Olmazsa Olmaz!

Kahvaltı neden bu kadar önemli? Doğru bir kahvaltı öğünü neler içermeli?

Kahvaltı Olmazsa Olmaz!

Öğrenci veya çalışan tüm danışanlarıma soruyorum: “Günde kaç ana öğün yaparsınız ve daha çok hangi öğünü atlarsınız?’. Aldığım cevap genellikle hep aynı oluyor: “2 ana öğün yaparım ve daha çok kahvaltıyı atlarım.” Çünkü amaç, daha fazla uyuyarak daha geç uyanmak ve hemen hazırlanıp okula veya işe geç kalmamak. Peki kahvaltı öğününü atlamanın nelere yol açtığının da farkında mıyız?
 

Kahvaltı yapmamak metabolizmayı yavaşlatıyor

Gece 00.00’da uyuyup, sabah 08.00’da uyandığımızı düşünelim. 8 saat boyunca hiçbir şey yemedik ve uyandık. Açız! Ancak yarım saat daha fazla uyumak adına kahvaltı yapmadık ve okuldayız. Ders dinlerken uykunuz gelmiyor mu? İşte bunun sebebi, yavaşlayan metabolizmanız. Sabah uyandığınızda metabolizmanızı beslenmediniz ve o da yavaş çalışarak elindeki kaynağı yeterli kullanmaya çalışıyor. Yani kahvaltı yapmamak metabolizmanızın yavaş çalışmasına sebep oluyor.
 

Yavaşlayan metabolizma kilo alma sebebi

Yapılan çalışmalar, kahvaltı ile obezitenin de ilişkili olduğunu gösteriyor. Kahvaltıyı atladığımızda, öğle yemeğine kadar çok daha fazla acıktığımız için öğle yemeğinde doymak bilmeden daha çok yağ ve karbonhidrat içerikli besinler tüketiyoruz. Bu durumda da ihtiyacımızdan daha fazla enerji alıyoruz. Aynı zamanda metabolizma hızımız da azaldığı için kilo alma eğilimimiz artıyor.

Kahvaltı öğününü atlayan bireylerin, gün içerisinde kan şekerleri de düşüyor. Bunun sonucunda kişide halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, öğrenilen bilgileri hatırlamakta zorlanma, dikkatsizlik, iş kazalarında artış gibi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Kahvaltı beynin enerji kaynağı olan glukozu sağladığından, kahvaltı etmeyip kan şekeri düşen bir kişi genellikle şekerini hızla yükseltecek yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketmeyi tercih ediyor.
 

Doğru kahvaltı nasıl olmalı?

Tabii ki doğru bir kahvaltıda yumurta, peynir, ekmek-ile-tam-tahilli-ekmek-arasindaki-fark-nedir">tam tahıllı ekmek, zeytin ve kişinin enerji ihtiyacına göre bal, reçel, tereyağı veya kalori/susamli-simit">simit bulunabilir. Ya da tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış yağsız bir tost veya soğuk sandviç… Ama poğaça değil! Genellikle acele bir kahvaltı için yapılan bir tercihtir poğaça ve asla 1 tanesi doyurmaz. Ama sadece bir adet poğaça ile günlük enerji gereksinmemizin yaklaşık 1/4’ünü karşılarız. Yani bir adet poğaça yaklaşık olarak 300 - 400 kalori ve 20 gram yağ içerir. Böyle söyleyince kulağa çok da masum gelmiyor, değil mi?

Kahvaltı atlamayacağız; ama okula veya işe de yetişmemiz gerekiyor, o zaman simit, tost, soğuk sandviçler kurtarıcı birer seçenek olabilir. Tam tahıllı gevrekler, müsli ve yulaf-ezmesi">yulaf ezmesi de bu durumda imdada yetişebilecek seçeneklerdir. 1 su bardağı yarım yağlı süte yaklaşık 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile taze veya kuru meyve ekleyerek, 5 dakikadan kısa bir sürede hazırlayacağınız bir öğün ile hem kahvaltı ederek güne başlar, hem de sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Merve Atlı

Merve Atlı merhaba berre hanım haftanın 2 gunu kahvaltımda bu müsliyi uyguluyorum çokta guzel oluyor bıde suyu lıkır lıkır degıl yudum yudum içiyrum bı anda ıçılen su mıgdeyı buyuturmüş diye duydum dogrumu acaba

15.11.2014
Yanıtla
Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu lavaşınızın gramajı oldukça önemli çünkü 1 lavaş yaklaşık 4 dilim ekmeğe eşittir. Maydanoz ise çok güzel ödem atmanızı sağlar ancak kahvaltınızın besin örüntüsü açısından çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

23.10.2014
Yanıtla
Sevde Özker

Sevde Özker meraba berre hanım kahvaltı listem elime geçmeden önce ben tuzssuz lavaş ama kurutulmuş kıtır halinde ve limonlu yağsız maydanos yiyordum ama daha dinç ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum devam edeyimmi bu menüye

23.10.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir