Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebook twitter linkedin whatsapp mail
Karabuğday İle Sağlıklı Beslenme
Diyetkolik Diyetisyenim 16.07.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Karabuğday İle Sağlıklı Beslenme

Karabuğday birçok sağlık sorununu önlemesinin yanı sıra, kilo kontrolünde de yardımcı rol oynayan bir besindir.

Karabuğday İle Sağlıklı Beslenme

Son yıllarda obezitenin hızla artmasıyla birlikte, sağlıklı beslenmezayıflama ve diyet üzerine yapılan araştırma ve yazılan makale sayısı da ciddi oranda arttı. Sağlıklı beslenme konusunda geç keşfedilenlerden biri de, karabuğday diyeti. Peki uzmanların ısrarla önerdiği karabuğday neden bu kadar kıymetli?

Karabuğday Unu Faydaları

Karabuğday içerdiği rutin maddesi sayesinde damarların esnemesine yardımcı olur ve damar tıkanıklığını giderir, kolesterolü düşürür. Düzenli kullanıldığı takdirde zayıflama konusunda ve ileri yaştaki bireylerde bile kan basıncını düşürmede de etkilidir.

Karabuğday aynı zamanda rutine benzeyen P vitaminini içerir ve vücuda giren diğer vitaminlerin emilimini hızlandırır. P vitamini vücuda alınan C vitaminini desteklemesinin yanı sıra, kılcal damarların korunmasında ve güçlenmesinde de etkilidir. Diğer yandan buğday ve pirince oranla iki kat daha fazla lysine maddesi içeren karabuğday, iyi bir protein kaynağıdır. Aminoasitler, B1 ve B2 vitaminleri açısından da zengindir. Karabuğday ununda tansiyon ve kansızlıkla mücadele eden demir, fosfor, potasyum ve magnezyum fazlasıyla mevcuttur. Aynı zamanda içerdiği choline maddesi sayesinde karaciğer dostudur. Hem eriyen hem de erimeyen lifler içerdiğinden, açlık duygusuyla baş edilmesinde yardımcıdır. Bağırsakları uyararak hareketlerini güçlendirir ve kanseri önlemede en az sebzeler ve meyveler kadar başarılıdır. Kendisi gibi protein barındıran diğer tahıllardan farklı olarak kara buğday vücutta yağ birikmesine engel olur. Bir diğer önemli özelliği de gluten içermemesidir, gluten hazmedemeyen çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Karabuğday Nasıl Pişirilir?

  • Her öğünde rahatlıkla tüketilebilir.
  • Hemen her markette ve fırında karabuğday ekmeği kolaylıkla bulunabilir.
  • Karabuğday tohumu haşlanarak tüketilebilir.
  • Domates, salatalık gibi sebzelerle karıştırılarak tüketilebilir.
  • Yağsız yoğurt veya süt ile eşliğinde yenebilir.
  • Rendelenmiş elma ve tarçın ile birlikte lezzetli ve tok tutacak bir tatlı tarifi elde edilebilir.

Kilo kontrolü sağlamak için günde en az 30 gram karabuğday tüketilmesi tavsiye edilir. Yetişkin bir birey günde 100 gram karabuğday tükettiğinde, günlük B1 vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamış olur.

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir